medyauzmani.com

Görünenin arkasındaki anlamlar: Bu resim ne diyor?


Avrupa sanat tarihinin farklı dönemlerine ait çeşitli resimlerin belirli konularda analiz edildiği bu resim ne anlatıyor? Serinin yeni kitabı Alegori, sıra dışı bir okuma sunuyor.

Dizi başlamadan önce sanat tarihçisi ve yazar Zerrin İren Boynudelik, öğrenme şevki ve merakını başkalarına bulaştırabileceğini düşünüyordu. Kitap hazırlama sürecinde saatlerce hatta günlerce bir resim üzerinde çalıştı.

Resimdeki farklı nesnelerin, durumların ve ifadelerin farklı katmanlardaki anlamlarını incelemiş ve görünenin ardında saklı olanı ortaya çıkaran rehber kitaplar hazırlamıştır.

Bu serinin bugüne kadar üç kitabı yayınlandı: Emine Önel Kurt ile birlikte kaleme aldığı İkonografi, Mitoloji ve Gündelik Hayat. Alegori serisinin dördüncü kitabı, Nisan ayında Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından İstanbul’da yayımlandı.

Görünenin arkasındaki anlamlar: Bu resim #1 ne diyor?

Okuyucu için okuma ipuçları

kitapŞair ve yazar Hilmi Yavuz’un sunumu, romandan “milli roman”a kültürel okuma yazısı başlığıyla açıldı. Zerrin İren Boynudelik, kBekle Kitap, Orta Çağ’ın sonlarında, Rönesans’ta ve Barok’ta yapılmış 183 Avrupa resmini alegorik anlatımla inceliyor.

Sembolik sembolün yaygın olarak kullanıldığı alanlarda; Erdemler ve günahlar, liberal sanatlar, kavramlar, duyular, elementler ve mevsimler alemine girer. Kseni duydum Sonunda bir sembol tablosu, bu konuda çalışan sanatçılar tarafından atıfta bulunulan yazılı kaynaklar hakkında bilgi ve bir sözlük, okuyucunun figüratif ifadeleri anlamasını kolaylaştırıyor.

İletişim kurmak:

[email protected]

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın