medyauzmani.com

Gaziantep’te tarıma 87 bin olimpik gölet yapıldı


Gaziantep’te tarımsal sulamada büyük ilerleme kaydedilmiştir. Son dönemde kullanılmaya başlanan modern sulama sistemi ile 91,3 milyon liralık sübvansiyon sağlanarak önemli kazanımlar elde edildiği açıklandı.

Tarımda yeni uygulamaya konulan uygulamalarla su tasarrufu sağlanmaktadır. Çiftliklere yüzde 50 sübvansiyon sağlanıyor.

Gaziantep’teki olimpik yüzme havuzunda modern sulama sistemleri kullanılarak yaklaşık 87 bin su tasarrufu sağlandığı açıklandı.

İşletmenin köylülüğe katkısını dile getiren yetkililer, çiftçileri kurtaracak faaliyetler konusunda çiftçilerin bilinçlendirilmesini istedi.

“Kompakt bir sistemle sulama alanları her geçen gün artıyor”

AA Haber’in haberine göre Tarım ve Orman Bölge Müdürü Mehmet Karayılan, 2015 yılından itibaren Gaziantep’te modern basınçlı sistem sulama sistemlerinde proje sayısını artırdıklarını belirtti.

sulama

“Modern sulama sistemi ile yüzde 40 verimlilik sağlandı”

“Toplam 200.000 dönüm alanı basınçlı sistemle sulayarak 217 milyon metreküp su tasarrufu sağladık. Artık yabani sulamayı bırakmamız gerekiyor, modern basınçlı sulama sistemleriyle bilinçli bir şekilde sulamamız gerekiyor. Modern sistemle yaptığımız sulamada en az yüzde 40 verim artışı sağlanıyor.

sulama

Daha fazla sulama ile verim artar.

O halde şimdi yapmamız gereken sulama sistemleri ile yüzde 40 daha fazla verim elde etmek. Dolayısıyla burada yapabileceğimiz en iyi şey, elimizdeki suyu değerlendirip “su savaşları” çıkmadan bilinçli olarak kullanmaktır.”

sulama

“91,3 milyon liralık destek sağladık”

AA Haber’in haberine göre Qaraylan, basınçlı sulama sistemlerinde yüzde 50 sübvansiyon sağladıklarını belirtti. “2014’ten bu yana 3.644 projeye 91,3 milyon lira destek sağladık ve bilinçli sulama sistemlerine geçtik. Tarlalarda yabani sulamayı bırakmak bizim olmazsa olmazlarımızdan. doğurganlık üretkenlik sağlanacak, toprağımız çoraklaşacak ve herhangi bir ürün kaybolacak, buna sahip olamayız.” dedi.

sulama

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın