medyauzmani.com

Fransız hükümetinin rafineri grevine “zorla çalıştırma” çözümü


Fransa’daki TotalEnergies ve petrol rafinerilerinde devam eden grevlerin ardından ülke genelindeki benzin istasyonlarının %31’inde tedarik sorunları ortaya çıktı. Başbakan Elizabeth Bourne, Ulusal Meclis’e hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin ExxonMobil’in Esso France biriminin depolarını işletmek için zorunlu olan kişilerin zorla çalıştırılmasına ilişkin önlemleri başlatmaya hazır olduğunu belirterek, TotalEnergies tesislerinde de benzer önlemlerin alınabileceğini duyurdu. Ücret müzakereleri bir çözüme yol açmazsa.

ExxonMobil’in Esso France birimine atıfta bulunan Başbakan Borne, “Bu durumu bir an önce değiştirmek istiyoruz. Bu nedenle valilerden, yasaların izin verdiği şekilde şirketin depolarını yönetmek için gereken personele talimat vermelerini istedim.” dedi. Genel Çalışma Konfederasyonu’nun (CGT) baş enerji temsilcisi Emmanuel Lepin, hükümetin “zorla hareket etme” kararını eleştirdi: “Size bunun bir savaş olacağını garanti edebilirim. Macron ülkenin diğer bölgelerine yayılmak istiyorsa ülke. Ekonomi, bırak yapsın.” Bu “.

CGT sendikası, TotalEnergie’nin Donges rafinerisinde hükümet ve ulusal ve ticari sektörlerdeki işverenlerle devam eden tüm müzakereleri askıya alan ek grevler duyurdu.

İşe dönmeyenlere hapis ve para cezası

Başbakan Doğan’ın açıkladığı tedbir kapsamında, kamu hizmetini veya toplumun ihtiyaçlarını ciddi şekilde zedeleyen bir grev durumunda çalışanlar işe dönmeye zorlanabilir, muhalif olan işçiler 6 aya kadar hapis ve 10 bin euro para cezası

Fransa’daki protestolar kapsamında CGT öncülüğünde 3 TotalEnergies rafinerisinin işçileri greve gitti, ardından grev 2 ExxonMobil rafinerisine sıçradı. Esso France birimindeki ExxonMobil tesislerinde çoğunlukta olan sendikalar CFE-CGC ve CFDT, dün yüzde 6,5 maaş artışı ve 2023’te 3.000 €’luk ikramiye teklifini kabul ettiklerini açıkladılar.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın