medyauzmani.com

Fransa’da rafinerilerde grev yapanlar çalışmak zorunda kalacak


Total Energy ve Iso-ExxonMobil rafinerilerinde haftalarca süren grevlerin ardından petrol tedarikini güvence altına almak için bir “zorla çalıştırma” önlemi uygulanacak.

Fransa’daki TotalEnergies ve petrol rafinerilerinde devam eden grevlerin ardından ülke genelindeki benzin istasyonlarının %31’inde tedarik sorunları ortaya çıktı. Başbakan Elizabeth Bourne, Ulusal Meclis’e hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin ExxonMobil’in Esso France biriminin depolarını işletmek için zorunlu olan kişilerin zorla çalıştırılmasına ilişkin önlemleri başlatmaya hazır olduğunu belirterek, TotalEnergies tesislerinde de benzer önlemlerin alınabileceğini duyurdu. Ücret müzakereleri bir çözüme yol açmazsa.

Hakemlere izin verilir

İHA Haber’e göre; Başbakan Bourne, ExxonMobil’in Esso France birimine atıfta bulunarak, “Bu durumun bir an önce değişmesini istiyoruz. Bu nedenle valilerden, yasaların izin verdiği şekilde şirketin depolarını işletmek için gereken personele ihtiyaç duymalarını istedim.” dedi.

Sendikanın yanıtı: ‘Bu savaş demektir’

Genel Çalışma Konfederasyonu’nun (CGT) baş enerji temsilcisi Emmanuel Leibin yaptığı açıklamada, hükümetin “zorla çalıştırma” kararı eleştiriyor “Sizi temin ederim ki bu bir savaş olacak. Macron bunun ekonominin diğer bölgelerine yayılmasını istiyorsa bırakın yapsın.” dedi.

CGT sendikası, TotalEnergie’nin Donges rafinerisinde hükümet ve ulusal ve ticari sektörlerdeki işverenlerle devam eden tüm müzakereleri askıya alan ek grevler duyurdu.

Fransa'daki rafinerilerde grev yapanlar 2 numara çalışmak zorunda kalacak

İşe dönmeyenlere hapis ve para cezası

Başbakan Doğan’ın açıkladığı tedbir kapsamında, kamu hizmetini veya toplumun ihtiyaçlarını ciddi şekilde zedeleyen bir grev durumunda çalışanlar işe dönmeye zorlanabilir, muhalif olan işçiler 6 aya kadar hapis ve 10 bin euro para cezası

Fransa’daki protestolar kapsamında CGT öncülüğünde 3 TotalEnergies rafinerisinin işçileri greve gitti, ardından grev 2 ExxonMobil rafinerisine sıçradı. Esso France birimindeki ExxonMobil tesislerinde çoğunlukta olan sendikalar CFE-CGC ve CFDT, dün yüzde 6,5 maaş artışı ve 2023’te 3.000 €’luk ikramiye teklifini kabul ettiklerini açıkladılar.

Fransa'daki rafinerilerde grev yapanlar #3 çalışmak zorunda kalacak

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın