medyauzmani.com

Fizikçiler süper iletken devreyi uzun zaman önce geliştirdiler

Fizikçiler, uzun süredir imkansız olduğunu düşündükleri bir süper iletken devre geliştirdiler.

Bilim adamları, klasik bir malzemeyi benzersiz kuantum özelliklerine sahip bir malzemeyle değiştirerek, uzun zamandır imkansız olduğu düşünülen yeteneklere sahip bir süper iletken devre yaptılar.

Almanya, Hollanda ve Amerika Birleşik Devletleri’nden araştırmacılar tarafından yapılan keşif, süperiletken devrelerin doğası ve akımlarının nasıl evcilleştirilip pratikte nasıl kullanılabileceği hakkında bir asırlık düşünceyi alt üst ediyor.

Süper iletken fiziğe dayalı düşük atık, yüksek hızlı devreler, süper bilgi işlem teknolojisini tamamen yeni bir seviyeye taşımak için altın bir fırsat sunuyor.

Ne yazık ki, bu kullanımı kolay elektrik akımı biçimini oluşturan özellikler, yaygın kullanılan elektrikli bileşenlerin süper iletken versiyonlarının tasarlanmasında da sayısız zorluk yaratıyor.

Örneğin bir diyot kadar basit bir şey alın. Bu temel elektronik birimi, akımlar için tek yönlü bir sinyal görevi görerek elektronların hareketlerini düzenlemek, dönüştürmek ve kontrol etmek için bir araç sağlar.

Süperiletken malzemelerde, bu bireysel elektronların kimliği ortadan kalkar ve Cooper çiftleri olarak adlandırılan ortaklarla sonuçlanır ve ortaklıktaki her parçacığa, tipik bir elektrik akımında daha yaygın olan enerji mücadelelerinden kaçınma yeteneği verir.

Ancak iş başındaki olağan direnç yasaları olmadan, bilim adamları her zaman “karşılıklı” davranış denen şeyi sergiledikleri için süper iletken elektronların bir yönde gitmesini sağlayamazlardı.

Bu temel varsayım -süperiletkenliğin karşılıklılığı ihlal edemeyeceği (en azından manyetik alanın manipülasyonu olmadan)- bölge çalışmalarının başlangıcından beri varlığını sürdürmektedir.

Dürüst olmak gerekirse, mühendislerin onsuz yapamayacakları bir engel.

“1970’lerde IBM’deki bilim adamları, süper iletken bilgi işlem fikrini denediler ancak çabalarını durdurmak zorunda kaldılar: IBM, konuyla ilgili makalelerinde, karşılıklı olmayan süper iletkenlik olmadan, süper iletkenlerle çalışan bir bilgisayarın imkansız olduğunu belirtti.” araştırmacılar açıklıyor. Yeni çalışmaları hakkında bir basın açıklamasında.

Cooper çiftlerini bir yönde işaret edebilen bir kuantum bileşeniyle bir tür kesişme gösteren bir deneyin ardından, bu çabaların şimdi yeniden gözden geçirilmesi gerekebilir.

Josephson kavşakları, bir çift süper iletken malzemeyi ayıran süper iletken olmayan ince şeritlerdir. Malzeme yeterince inceyse, elektronlar dünyayı umursamadan içinden geçebilir.

Belirli bir seviyenin altında, bu “ultra akım” için voltaj yoktur. Kritik bir noktada, kuantum bilgisayarları gibi uygulamalarda kullanılabilecek dalgalar halinde hızla salınan bir voltaj belirir.

Bu akımın sadece bir yönde hareket etmesini sağlamak, daha önce harici bir manyetik alanla mümkündü. Ancak ekip, metalik niyobyuma dayalı iki boyutlu bir kafes kullanırlarsa, alandan kurtulabileceklerini ve yalnızca malzemenin kuantum özelliklerine güvenebileceklerini keşfettiler.

“Bu NB’nin yalnızca birkaç atomik katmanını soyabildik.3br8 Ve bir Josephson diyodu yapmak için gerekli olan çok ince bir sandviç – birkaç atomik katman kalınlığında – yapmak, sıradan 3B malzemelerle mümkün değildi, “diyor Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi’nden bir fizikçi olan baş araştırmacı Mazhar Ali.

Ekip, keşifleri için güçlü bir gerekçe oluşturmak için gereken tüm kutuları işaretlediğinden emin. Bununla birlikte, yeni nesil bilgi işlemin kalbinde süper iletkenleri görmemiz için daha gidilecek çok yol var.

Birincisi, süperiletkenlik genellikle mutlak sıfırın hemen üzerine soğutulan malzemelerde görülür.

Bazı süper iletken malzemeler, ancak muazzam bir basınç altına yerleştirildiklerinde sıcaklığı kaldırabilir.

Bu yeni kuantum bariyerlerine dayalı Josephson bağlantılarının daha yüksek sıcaklıklar ve basınçlar altında nasıl çalıştığını öğrenmek, dünyanın daha önce hiç görmediği, inanılmaz derecede verimli süper bilgisayarlar için gereken ekipman miktarını azaltarak nihai olarak oyunun kurallarını değiştirebilir.

Ali, “Bu, her türlü toplumsal ve teknolojik uygulamayı etkileyecek” diyor.

“20. yüzyıl yarı iletkenlerin yüzyılıysa, 21. yüzyıl süper iletkenlerin yüzyılı olabilir.”

Kaynak: Science Alert

Teorik parçacık fiziğinde bulunan yeni ve şaşırtıcı dualite

Teorik parçacık fiziğinde bulunan yeni ve şaşırtıcı dualite

Fizikçiler, uzun süredir imkansız olduğunu düşündükleri bir süper iletken devre geliştirdiler.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın