https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml

Embriyo transferi nedir? sorubak blogu

Embriyo transferi nedir?

embriyo transferi nedir Cevap yumurta ve spermin laboratuvar ortamında tanışması ve yapay yollarla gebe kalmamış embriyonun kadının rahmine yerleştirilmesi olayına denir. Embriyo transferi Bu süreçte yumurtalar normal bir şekilde döllenir ve embriyo gelişirse embriyoların belli bir süre rahme yerleştirilmesi beklenir. Embriyolar daha sonra ince bir kateter vasıtasıyla rahme yerleştirilir. embriyo implantasyonu ultrason görüntüsü altında gerçekleştirilir. Bu işlem anestezi gerektirmez. Ayrıca ağrısız bir işlemdir.

embriyo transferi nedir Bu açıklama ile embriyoların kalitesinin de seçilebileceğini söyleyebiliriz. embriyo transferi nedir Çok bahsettiklerimize ek olarak Embriyo transferi Çoğul gebeliklere yol açabilir. Bu nedenle uygun sayıda embriyonun transferi sağlanır. Fetüsler rahme yerleştirildiyse belli bir dinlenme süresi gerekir. Tedavi sürecinden sonra gebelik testi sonucu öğrenilene kadar cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Tedavi sürecinin başından itibaren radyasyon tehlikesi olan alanlarda bulunmamalısınız. Aynı zamanda sigara içenler bu tedavi süresi boyunca sigara içmemelidir.

embriyo transferi nedir sorusunun cevabını verdik. Bu transfer tedavisi sonucunda gebelik oluşmamışsa yeni bir tedavi için en az 3-4 ay beklemeniz gerekir. Tedavi işlemleri gebelik oluşana kadar devam ettirilebilir. Aynı zamanda bu yollarla gebelik oluşamayacağına karar verilene kadar da devam edebilir.

Tedavinin başarısı için yumurtaların normal gelişimi ve olgunlaşmasının yanı sıra kaliteli embriyo gelişiminin izlenmesi önemlidir. Takipte yeterli sayıda yumurta toplanamadığı belirlenirse tedavi durdurulabilir ve yumurta toplama işlemi iptal edilebilir. Aynı zamanda kısa tedavi protokolü kullanan kadınlarda yumurta toplama işlemi öncesi LH seviyesi yükselir. Ayrıca uzun protokolün kullanımı sırasında oosit büyümesinde gerileme saptanırsa tedavi kesilebilir. Bu nedenle döngüde elde edilen yumurtalar dondurularak döllenir ve saklanır. Embriyoları daha sonra risk olmadığı bir zamanda transfer edin benEylem gerçekleştirilir. embriyo transferi nedir Yazımızda açıklamaya yer vererek sizleri konudan haberdar etmeyi amaçlıyoruz.

embriyo

Bir embriyo, bir yumurtanın doğal olarak döllenmesiyle oluşan yapıdır. Embriyolar 2 ila 6 gün arasında çok hücreli blastosist aşamasına transfer edilir. Transfer işlemi embriyo sayısına, kadının yaşına, gelişen embriyoların kalitesine ve adet döngüsünün süresine göre seçilir. Bu nedenle transfer işlemi öncesinde çiftlere transfer edilecek embriyoların sayısı ve kalitesi hakkında detaylı bilgi verilmektedir. Çok sayıda embriyo transfer edilirse çoğul gebelik meydana gelebileceğinden, optimal sayıda embriyo kullanmak en iyisidir. Embriyo transferi Gerçekleştirildi. Transfüzyondan sonraki 12. günde kanda gebelik testi yapılır.

Embriyo transferi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Embriyo transferi Kişilerin operasyon sonrası dikkat etmesi gereken önlemlerde öncelikle ağır iş, ağır kaldırma, spor ve benzeri faaliyetlerden uzak durması gerekmektedir. Sürekli dinlenmesi gerekir.

İlk birkaç gün adet sancılarına benzer hafif hafif ağrılar ya da bel ağrısı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Ancak az miktarda vajinal kanama olabilir. Böyle bir durumda korkacak bir şey yok.

Aşırı şişkinlik, kusma ve nefes almada güçlük gibi şikayetleriniz varsa doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Vajinal kanama yaşasanız bile gebelik testi yaptırarak sonucu doktorunuza bildirmelisiniz. Oluşacak bu kanama dış gebelik veya düşük yapma riskinden kaynaklanabileceği için test sonucunun tamamlanmasında önemli bir detaydır.

Sonuç olarak gebelik elde edilirse ilk gebelik ultrasonunuza kadar folik asit ve progesteron vitamininizi düzenli olarak kullanmaya devam etmelisiniz.

Gebelik testi sonucunda olumlu yanıt alınırsa ilk gebelik testinden 21 gün sonra gerekli testler için doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü yapılan işlemlerde çoğul gebelik, düşük, dış gebelik gibi sorunlar erken teşhis edilebilmektedir.

Not: Gebeliğin her aşamasında bir uzmana danışılmalıdır.

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın