medyauzmani.com

E-devlette ad soyad nasıl değiştirilir? Ad ve soyad değişikliği talebi mahkemeye gitmeden…


E-Devlet uygulamasında aktif olmaya başlayınca ad ve soyad değişikliği talebi gündeme geldi. Bundan böyle isim değişikliği talepleri e-Devlet üzerinden alınacaktır. E-Devlet adı ve soyadı başvurusu yapmak isteyen kişiler, sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek işlemlerini tamamlayabileceklerdir. İşte konuyla ilgili detaylar.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, e-hizmetlerine bir yenisini daha ekleyerek, “Valilik/bölge yönetim kurulu kararı ile ad veya soyadı düzeltme taleplerinin alınması taleplerini” e-hizmetlerine getirdi. -hükümet portalı. . Buna göre ad ve soyad düzeltme talepleri ilçe/bölge yönetim kurulu kararı ile e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.

Mahkeme kararı ile genel ahlâka aykırı ve toplum tarafından saçma görülen isimler mahkeme kararına gerek kalmaksızın ilçe veya ilçe yönetim kurulu tarafından değiştirilebilir. Bu gelişmenin ardından ad ve soyad değişikliği başvurusu hakkında bilgi almak isteyenler, ad ve soyad değişikliği başvurusu için gerekli belge ve koşulları aramaya başladılar.

E-devletin adını nasıl değiştirebilirim?

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-Devlet’e giriş yapın.

sıradaki; Arama kısmına “Ad ve Soyad” yazdıktan sonra “İlçe/ilçe yönetim kurulu kararı ile ad veya soyad düzeltme talepleri alın” yazısına tıklayınız.

Bu noktada “mobil imza” veya “elektronik imza”nın onaylanması gerekmektedir. Gerekli girişi yaptıktan sonra başvuru ekranı açılacaktır.

Soyadı değişikliği başvurusu için tıklayınız

İsim değiştirme işlemleri için son tarih ne zaman?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, ad ve soyad değişikliği taleplerinin 24 Aralık 2022 tarihine kadar e-devlet üzerinden de yapılabileceğini belirtti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın