medyauzmani.com

Donbass’ta Rusya’ya katılım referandumu sona erdi


Rusya’da Donbass’ta düzenlenen sözde katılım referandumlarına, sandık gününde yapılan anketlere göre, tüm bölgelerdeki insanlar katılmayı kabul etti.

Referandum, savaştan sonra Rusya’nın kontrolüne giren Ukrayna’nın ayrılıkçı Donbass bölgesinde sona erdi.

2015 yılında Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden Donetsk ve Luhansk ile Rusya’nın 24 Şubat saldırılarının ardından Rus ordusunun kontrolüne giren Zaporozhye ve Kherson bölgelerinde referandum yapıldı.

İHA haberine göre bölgenin Rusya topraklarına katılımı için düzenlenen sözde referandumlarda oy kullandı.

Son duruma göre kabul oranı yüzde 97

Zaporijya’da oyların yüzde 47’si sayılırken, kamuoyu yoklamalarına göre seçmenlerin yüzde 97,74’ü Rusya’ya katılıma “evet”, yüzde 1,43’ü “hayır” dedi.

Donetsk ve Luhansk’ta yapılan referandumda oy verenlerin yüzde 97’si ve Kherson bölgesinde oy kullananların yüzde 87,42’si kamuoyu yoklamalarına göre Rusya’ya katılımı destekledi.

Bölgede seçimleri izlemek üzere birçok ülkeden bağımsız gözlemci bulunurken, Donetsk Seçim Kurulu gözlemcilerin seçimlerde herhangi bir ihlal kaydetmediğini duyurdu.


“Milyonlarca Donbass seçimini yaptı”

İlk sonuçların ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iktidardaki Birleşik Rusya partisi Genel Sekreteri Andrei Turchak bir açıklama yaptı. Seçimlerin meşru olduğunu savunan Torchak, şunları kaydetti: “Referandum herkes için şeffaftı. Hiç şüphesiz meşruydu. Milyonlarca Donbass seçimini yaptı.” dedi.

Öte yandan, oy sayımı sırasında tüm bölgelerde güvenlik önlemleri en üst düzeyde kalırken, oy sayımının gece yarısından önce tamamlanması bekleniyor. İlçe seçim komisyonları, referandumlara katılım oranları hakkında henüz bilgi paylaşmadı.

Rusya'ya katılım referandumu 2 numaralı Donbass'ta sona erdi

Rusya'ya katılım referandumu Donbass #3'te sona erdi

Rusya'ya katılım referandumu Donbass # 4'te sona erdi

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın