medyauzmani.com

Diyarbakır’daki popüler tarihi oteller


İlk yerleşiminden günümüze kadar bölgeye hakim olan krallıklar sayesinde 33 medeniyete ev sahipliği yapmış Diyarbakır’ın tarihi kimliği olan han, günümüzde de varlığını sürdürmektedir.

Geçmişten günümüze köklü geçmişiyle birçok uygarlığı kucaklamış Anadolu’dan Mezopotamya’ya önemli bir geçiştir. günlük fırıncıTarihi İpek Yolu’nun merkezlerinden biri olarak çok sayıda han ve hana ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihi surlar UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde; Diller Han, Solochlo Han ve Hassan Paşa Han Bunlar İpek Yolu ticaretinde önemli rol oynayan hanlardan bazılarıdır. Pansiyonlar Diyarbakır için hem turizm hem de ekonomi açısından önemlidir. Dahası Mistik, tarihi atmosferi ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir.

Diller Han

Mardin Kapısı yakınında bulunan pansiyon, halk arasında popülerdir. Hüsrev Paşa Hanı Olarak da adlandırılır. Bu han 1527-1958 yılları arasında inşa edilmiştir. günlük fırıncıİkinci Osmanlı Beylerbeyi Dili Hüsrev Paşa Bir otel tarafından inşa edilmiş ve şu anda faaliyettedir. Külliyenin içinde cami ve mektep bulunduğundan bahsedilmektedir. günlük fırıncı Kültür, Turizm ve Müzik Derneği Başkanı Kenan Aksu “Geçmişte buraya gelenler araba olmadığı için deve üzerinde seyahat ediyorlardı. Gelen misafirler hayvanlarını aşağıdaki ahırlarda tuttular. Diğer iki katı şimdi olduğu gibi otel olarak kullandılar. Delller Inn çok önemli bir yer kaplıyor. .Hicaz ve İpek Yolu’na giden tüccarlar veya Hac için yola çıkanlar burada kendilerine rehberlik edecek rehberlerle buluşurlar.Bu nedenle hac veya ticaret için yola çıkanlara rehberlik ederler.O zaman ve şimdi çok güzel bir otel olarak kullanılıyor. ” dedi.

Diyarbakır'ın Ünlü Tarihi Otelleri #1

Sülüklü Han

Sülüklü Han, 1683 yılında Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından yaptırılmıştır. Han yapısında siyah bazalt taşı kullanılmıştır.

Sülüklü Han, adını bahçedeki kuyudan hastaları tedavi etmek için çıkarılan sülüklerden alır. İlk yapıldığında 3 katlı, her katta 18 oda bulunan hanın zemin katı ahır olarak kullanılırken, günümüzde han tek katlı olup yemekhane olarak kullanılmaktadır.

Diyarbakır'ın ünlü tarihi otelleri #2

Hasan Paşa Hanı

Hassan Pasha’s Inn, Ulu Cami’nin doğu girişinin karşısında yer almaktadır. günlük fırıncıOsmanlı İmparatorluğu’nun fethinden sonra üçüncü hükümdar olan İbn Saqli Muhammed Paşa Bakan Zada ​​Hasan Paşa 1572-1575 yılları arasında inşa edilmiştir. Bu pansiyon Kabe’nin ilk ipek örtüsünün yapıldığı yer olarak bilinir. Hasan Paşa Hanı ilk yapıldığında 3 katlı olarak yapılmıştır. Altta hayvanlar için bir ahır vardı. Günümüzde kitapçı olarak kullanılmaktadır.

İHA Haber’in haberine göre Diyarbakır Kültür, Turizm ve Müzik Derneği Başkanı Kenan Aksu Hanın yan tarafında kuyumcular, arka tarafında marangoz pazarı var. O zamanlar, kervanlar burada kalacak ve yakındaki işletmelerden alışveriş ve malzemeleri tamamlayacaktı. Bugün de görüldüğü gibi çok önemli bir turistik yer. Bakırcılar, Gümüşçüler, Dokumacılar ve günlük fırıncıKahvaltıda gastronomi ile ilgili yerler var.” dedi.

Diyarbakır'ın ünlü tarihi otelleri #3

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın