medyauzmani.com

Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekattır? Cuma namazı için dini bilgiler!


Cuma namazının detayları ve kaç rek’at istendiği Cuma’nın gelmesiyle birlikte sorgulanmaya başlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı tarihlere göre her hafta Cuma namazı ibadet edenlerle birlikte kılınıyor. Cuma namazının detayları aşağıdadır.

Cuma namazına kaç kaldı?

Cuma namazı 10 rekat. Birinci yıl 4 rekat, farz 2 rekat ve geçen yıl 4 rekat kılınmıştır. Zaman eklendi. Cuma namazı Cuma günü öğlen kılınır. Cuma namazı tek başına değil toplu olarak kılınır.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre Cuma namazının farz kılınması iki rekattır. Farz namazından önce sekiz, farz namazdan sonra da dört rekât olmak üzere sekiz rekat vardır. İki imam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed’e göre, farz namazdan sonra yapılması gereken sünnet, dört rekat selâm, iki rekât yani altı rekat selâmdır. bu görüş mr. Ali’den rivayet edilmiştir (Kasani, Bedâa, I, 285).

Cuma namazı nasıl kılınır?

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre Cuma namazı şöyle;

Öğlen ezanı okursa, dört günlük Cuma namazının birinci yılı kılınır.

Cuma namazı ilk niyet

Denilir ki: Niyet ettim, Cuma namazının birinci senesini Allah rızası için kılmaya.

Bu namaz, öğle namazının birinci senesi gibi kılınır.

Birinci rek’atta önce hamdini okur. Ardından besmele uzosu çekilir.

Bütün rekatlarda Fatiha ve Zem sureleri okunur.

Etteahiyyatu sadece ilk oturumda okunur.

Son oturumda:

Sonra caminin içinde ikinci ezanı okur.

Daha sonra imam hutbeyi vermek için minbere çıkar. Vaaz okunur.

Namaz kılanları hutbe okurken namaz kılmaktan ve konuşmaktan men etmek mekruhtur.

Ve Bay Wood’un duası sırasında grup amin demiyor. Sessizlik içeriden seslendi

Vaaz dinlerken namaz kılarken yapılması yasak olan her şey yasaktır.

Vaazı okuduktan sonra müezzinin kalmasına izin verilir.

Daha sonra Cuma namazını cemaatle kılmak için iki rek’at gerekir. Bu namaz, tıpkı sabah namazının farz kılınması gibi kılınır.

Cuma namazı niyeti

“Cuma namazını Allah rızası için kılmaya niyet ettim ve hazırlanan imama uydum.”

Sonra dört rek’atın son senesi, niyeti: “Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının son senesini kılmaya.”

Bu yıl da ilk yıl olduğu gibi yapılıyor. Böylece Cuma namazı, dayatması ve sünneti ile olur.

Geçen yıldan sonra sırt kastı ile dört rek’at daha kılınır. Niyetlerde denilir ki: “Allah rızası için, yolu üzerime olan ve henüz üzerime sallanmayan son öğle namazını kılmaya niyetliyim.” Niyet bu şekilde olursa, o gün Cuma namazının şartları, noksanlık nedeniyle kabul edilmezse, öğle namazı kılınır. Kabul edilirse, kaza edilen öğle namazından sayılır.

Daha sonra iki rekât namaz kılınır. Bununla kastedilen şudur: “Ben Allah rızası için vakfın yılını kastettim.” Cuma günü geçerli değilse, bu on gün öğle namazı olur. Daha sonra ayet-i Kürsi, tesbih ve dualar okunur.

Cuma gününü ayrıntılı olarak övün

– Her şeyden önce “Cuma namazının iki rekatını Allah rızası için kılmaya niyet ettim. Hazırlanan imama uydum.” Biz kararlıyız. Sonra “Allahu Ekber” deyip tekbir alıp namaza başlıyoruz.
Tekbirden sonra elleri birleştirir ve sessizce Sübhaneke okuruz. Subhanik’ten sonra hiçbir şey okuyup imamı dinliyoruz.

– İmam sûreyi bitirdikten sonra “Allahu Ekber” diyerek rükuya geçiyoruz. Rükûda üç defa “Yüce Rabia’ya hamdolsun” deyip ayağa kalkarız. Doğrulukta “Allah övülmeye layıktır” deriz ve Rabbimiz, doğruluğundan dolayı hamd sana mahsustur. Sonra “Allahu Ekber” diyerek secdeye varırız. Secdede üç defa “Rabbim Ali’ye hamdolsun” deriz. Diz çöküp “Allahu Ekber” diyoruz. Tekrar “Allahu Ekber” dedikten sonra tekrar secdeye varır ve 3 defa “Yüce Allah’a hamdolsun” deriz.

“Allahu Ekber” diyerek secdeden kalkıp ikinci rekata başlıyoruz. Ayağa kalktıktan sonra ellerimizi bağlayıp imamı hiçbir şey okumadan dinliyoruz. İmam sûreyi bitirdikten sonra “Allahu Ekber” diyerek rükuya geçiyoruz. Rükûda üç defa “Yüce Rabia’ya hamdolsun” deyip ayağa kalkarız. Doğrulukta “Allah övülmeye layıktır” deriz ve Rabbimiz, doğruluğundan dolayı hamd sana mahsustur. Sonra “Allahu Ekber” diyerek secdeye varırız. Secdede üç defa “Rabbim Ali’ye hamdolsun” deriz. Diz çöküp “Allahu Ekber” diyoruz. Tekrar “Allahu Ekber” dedikten sonra tekrar secdeye varır ve 3 defa “Yüce Allah’a hamdolsun” deriz.

– Secdeden kalkarken “Allah büyüktür” diyerek selamda oturur ve selam duasını okuruz, Allah razı olsun, Allah sizden razı olsun, Allah sizden razı olsun. Namaz bittikten sonra imamla birlikte önce yüzlerimizi sağa çevirip “Selam sana ve Allah’ın rahmeti üzerine olsun” diyerek selam veririz. Aynı şekilde sol selâmdan sonra Cuma namazının farzları tamamlanır.

Hayırlı Cumalar, Cuma resimli mesajlar, sözler 2021!

Cuma günü çekilen tesbihler, zikirler ve dualar! Cuma günü okunan dualar ve sureler nelerdir?

Öğle namazı nedir, kaç rekat ve nasıl kılınır? öğle namazı

Cuma namazı için abdest nasıl alınır? Abdest için cuma namazı Dant! Abdest alırken okunması gereken dualar!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın