medyauzmani.com

Çin’de askeri darbe iddiaları sosyal medyayı karıştırdı


Çinli gazeteci Jennifer Zeng’in ülkede askeri darbe yapılacağı iddiası sosyal medyayı harekete geçirdi. Youtube kanalı ve Twitter hesabı üzerinden Çin ile ilgili paylaşımlarda bulunan gazeteci Zeng, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e karşı darbe yapıldığını ve Xi’nin ev hapsinde tutulduğunu iddia etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan gazeteci Zeng, askeri araçların videosunu paylaşarak, “Çin ordusu araçları 22 Eylül’de Pekin’e doğru ilerliyor. Konvoy 80 kilometre uzunluğunda. Bu arada söylentilere göre Xi Jinping ve bazıları tarafından tutuklandı. askeri müdürler ve evi Hapishanede tutuluyor”.

Çinli gazetecinin iddiası sosyal medyada hızla yayıldı ve uluslararası kamuoyunda merak uyandırdı. Muhalif gruplara yakınlığı da bilinen gazeteci Zeng’in iddiasını resmi kaynaklar doğrulamadı. Çin’de yaşayan Türk sosyal medya kullanıcıları da darbe iddialarının asılsız olduğunu dile getirdi. Ayrıca Çin’in başkenti Pekin’de herhangi bir hareketliliğin olmadığı ve hayatın normal seyrinde devam ettiği kaydedildi.

Sonra gazeteci Zheng geri çekildi

Darbeyi üstlenen Zeng daha sonra Çinli bir amiralin ailesinin kendisine Xi’nin tutuklandığının doğru olmadığını söylediğini söyledi.
Jennifer Zheng, YouTube kanalında yaptığı açıklamada, videoyu ve iddiayı, kendisini ABD merkezli “Çin Demokrasi Partisi”nin başkanı olarak sunan Xie Wanjun’a dayandırdı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın