medyauzmani.com

Çek Cumhuriyeti’nde hükümet karşıtı protesto


Başkent Prag’da binlerce kişi hükümetin enerji politikalarını protesto ederek istifasını istedi.

Binlerce Çek, Başbakan Petr Viala’nın hükümetinin politikalarını protesto etmek için Prag’daki Wenceslas Meydanı’nda toplandı.

Prag “Önce Çek” sloganıyla protesto gösterisi düzenlendi. “Siyasetten Bağımsız Vatandaşlar” olarak tanımlanan bir grup tarafından oluşturuldu

Siyasi partilerin temsilcilerinin yanı sıra, cumhurbaşkanı adayları Heink Blasko ve Josef Scala, Prag Üniversitesi Ekonomi Okulu Dekanı Miroslav Sevcik, Ziraat Odası eski başkanı Zdenek Jandijk, Danimarkalı politikacı Mads Palsving ve Alman Parlamento Üyesi Christine Andersonova gösteriye de katıldı.

Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği ve NATO’dan çekilmeli

Göstericiler, hükümetin enerji fiyatlarını düşürme yaklaşımını eleştirerek, Çek Cumhuriyeti’nin Rusya ile düşük fiyatlarla doğrudan gaz tedarik sözleşmeleri imzalamasını, Avrupa Birliği, NATO ve Dünya Sağlık Örgütü’nü terk etmesini ve tarafsız bir ülke olmasını talep etti. .

Protestocular, Çek Cumhuriyeti’nin hatalı enerji politikaları nedeniyle gaz sıkıntısı çekeceğini ve bunun da gıda sorununa yol açacağını iddia etti.

Organizatörlerden biri olan Ladislav Frapel konuşmasında, “Hükümet derhal istifa etmeli, yeni seçimler yapılmalı ve iktidar milliyetçi uzmanlardan oluşan bir hükümet tarafından alınmalı.” dedi.

Çek Cumhuriyeti’nde hükümet karşıtı videolu protesto


Çek Cumhuriyeti'nde hükümet karşıtı protesto #1

‘İnsanlara eziyet edilmemeli’

İçişleri Bakanı Vet Rakosan, Prag’daki gösteriyle ilgili kısa bir açıklamada şunları söyledi: “Arenalardaki insanlar, görünüşte basit ama gerçekçi olmayan çözümler sunan manipülatörler tarafından kötü muamele görmemelidir.” dedi.

Çek Cumhuriyeti'nde hükümet karşıtı protesto #2

“Rusya’nın Rus aşıkları”

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gösteride bir genç göstericileri eleştirdi. “Rusya’nın Rus aşıkları” Elinde yazılı bir işaret tutarak göstericilerin arasına girdi.

Protestocularla gençler arasındaki arbede kısa süre devam ederken, polis pankartı taşıyan genci kaldırdı.

İHA Haber’e göre; Yaklaşık 4 saat süren gösteri olaysız bir şekilde sona erdi ve polis, gösteriye yaklaşık 10 bin kişinin katıldığını duyurdu.

Çek Cumhuriyeti'nde hükümet karşıtı protesto #3

Çek Cumhuriyeti'nde hükümet karşıtı protesto #4

Çek Cumhuriyeti'nde hükümet karşıtı protesto #5

Çek Cumhuriyeti'nde hükümet karşıtı protesto #6

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın