medyauzmani.com

Calyon Energy ve Fraunhofer Enstitüsü, güneş enerjisi teknolojileri alanında işbirliği yaptı


Calyon Energy ile Almanya merkezli Fraunhofer Güneş Enerjisi Enstitüsü (ISE) arasında güneş enerjisi sektörünün geliştirilmesine yönelik işbirliği anlaşması imzalandı. Avrupa’nın uygulamalı bilimler alanındaki en büyük araştırma ve geliştirme kuruluşlarından biri olan Fraunhofer ISE ile Kalyon PV arasındaki işbirliği; Tarım alanında işletmeler arasında araştırma, iş geliştirme ve bilgi alışverişi, karayolları için entegre güneş paneli sistemlerinin üretimi ve enerji depolama konularını kapsar. Kalyon Enerji, ortak girişimler için önümüzdeki üç yıl için 9 milyon dolar bütçe ayırırken; Enstitü, Türkiye’deki güneş enerjisi araştırmalarında sadece Kalyon PV ile çalışacak. Kalyon PV, bu ortaklık sayesinde gelecekte düşük karbon politikasına önemli bir katkı sağlamayı hedefliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck öncülüğünde Berlin’de düzenlenen Türk-Alman Enerji Forumu’nda Calyon Energy Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Kalyonko ve Fraunhofer İMKB Başkanı Prof. . Dr. Hans Martin Henning arasında bir işbirliği imza töreni düzenlendi. İmza töreninde konuşan Dr. Dr. Henning, “Güneş enerjisi endüstrisi, özellikle fotovoltaik (PV) modüllerin üretimi, Türkiye’de zaten iyi bir konumda. Kalyon Enerji’yi kullanarak yenilikçi PV teknolojileri geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz.”

1949 yılında kurulan Fraunhofer Enstitüsü, Almanya’da 76 enstitü ve araştırma tesisi işletmektedir. 30.000’den fazla çalışanı bulunan organizasyonun 1.400 güneş enerjisi araştırmacısı bulunuyor. Calyon Enerji, Calyon Holding bünyesinde faaliyet göstermekte olup, tüm enerji ihtiyaçlarını karşılayacak temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılabilir hale getirilmesi için araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmaları yürütmektedir. Kalyon Enerji’nin yatırımları hidroelektrik, güneş ve rüzgar enerjisine odaklanmaktadır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın