https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml

Bu yıl ciddi su sıkıntısı yaşayacağız.


İzmir Dokuz Eylül (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi, Klimatolog Prof. doktor. Doğan Yaşar, kuraklık nedeniyle tarımsal kullanım ve su ihtiyacını karşılayan barajların alarma geçtiğine dikkat çekti.

DHA

İzmir’in su ihtiyacı Tahtalı, Balçova, Ürkmez, Güzelhisar, Gördes, Alaçatı Kutlu Aktaş barajları ve yer altı kaynaklarından karşılanıyor. Ancak bu yıl havaların soğuk olması nedeniyle yeterli yağış olmadı. Kuraklık nedeniyle barajlardaki su seviyeleri düştü.

Tahtalı’da su seviyesi yüzde 40 civarında.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşletmesi Genel Müdürlüğü verilerine göre, özellikle içme suyunun ana kaynağı olan Tahtalı Barajı’nda geçen yıl yüzde 70 olan su doluluk oranı bu yıl yüzde 41’e ulaştı. ülkede. Kentin su ihtiyacının yüzde 44’ünün karşılandığı İzmir’de ise yüzde 17’ye geriledi.

Su kullanımı ve tarımda kullanımı risk altındadır

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü öğretim üyesi, iklimbilimci Prof. Dr. doktor. Doğan Yasser Tahtalı Barajı’nın bozulmasına dikkat çekerek,

Tahtalı, İzmir’in ana suyunu aldığımız barajdır. Doluluk oranı 2021 Mart’ta yüzde 75 idi. 2022’nin aynı döneminde bu oran yüzde 70’e geriledi. Bu yıl yüzde 41’e çıktık. Bu yıl kasım ayına kadar zorlu bir dönem bizi bekliyor. Sadece içme suyunda değil, tarım açısından da tehlike var.

dedi.

“Çok tehlikeli bir yıl bizi bekliyor.”

Nisan yağışlarının doluluk oranının artmasında etkili olmayacağını ifade eden Prof. doktor. Sol Dugan

Barajlar devasa yapılardır. Nisan yağmurları doluluk oranlarını en fazla yüzde 3-4 artırdı. Bu yıl hem tarımda hem de içme suyunda ciddi su sıkıntısı yaşayacağız. Ankara yüzde 20 ve İstanbul yüzde 30. Önümüzde çok tehlikeli bir yıl var.

dedi.

Profesör.  doktor.  Doğan Yaşar: Bu yıl ciddi su sıkıntısı yaşayacağız

“Göller bölgesini çöl bölgesine çevirdik”

Suyun dikkatli kullanılmasına dikkat çeken Prof. Dr. doktor. sol

20 yıldır kuraklığın geleceğini biliyorduk, bu yüzden hazırlıklı olmalıyız. Maalesef suyumuzu kullanmayı bilmiyoruz. Hala vahşi sulama ile tarım yapıyoruz. Ayrıca ülke, ürünün tarzını da belirlemelidir. Hangi alanda nelerin ekileceği su ve arazi potansiyeli ile belirlenecektir. 70’lerden beri büyük hatalar yaptık. Göller Bölgesi’ni çöl alanına çevirdik. Konya Ovası’nı Obreuk Ovası’na çevirdik. Burada sıra sende mi? Şimdi Gediz ve Menderes’te kanalizasyon var. Öncelikle suyu nasıl kullanacağımızı öğrenmeliyiz.

dedi.

Prof. Dr. vurguladı doktor. sol

Önce kapalı ortamlarda tarım alanlarına su getireceğiz. Yüzde 65 tasarruf edeceğiz. İkincisi, uygun olan yerlerde barajlar yapılmalıdır. Dünya nüfusu artıyor. Ülkemizde nüfus artış hızı daha yüksektir. Yeraltı barajları da yapılmalı. Zor bir yaz geçireceğiz ama korkacak bir şey yok. Suyu dikkatli kullanalım.

dedi.

Profesör.  doktor.  Solda: Bu yıl ciddi su kıtlığı yaşayacağız #2
Profesör.  doktor.  Solda: Bu yıl ciddi su kıtlığı yaşayacağız #3
Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın