medyauzmani.com

Bu çiçeği koparmanın cezası 109 bin 593 TL… Dokunmaktan korunun, yakın!


Eylül ayının son günlerinde yoğun çiçeklenme dönemine giren kum zambakları tehlike altında oldukları için koruma altına alınmaktadır. Akdeniz kıyılarını yolma ve süsleme cezası 109 bin 593 TL. 321 kilometre uzunluğundaki Akdeniz kıyılarında uzanan turistik ve üretken bir şehir olan Mersin’in kıyılarında, çiçekleriyle görsel bir şölen sunan ve birçok kıyıda dikkat çeken kum zambakları uzanıyor.

Proje, Tarım ve Orman Bakanlığı, Erdemli İlçesi’nde bulunan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Bitki Besleme ve Süs Bitkileri Dairesi Başkanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Müdürlüğü tarafından başlatıldı. Vatandaşların kum zambaklarına karşı yapılan uyarıların etkisine karşı daha duyarlı olduğu, bu yıl soğanlarını yolma ve yurt dışına götürme cezasının 109 bin 593 TL olduğu bildiriliyor.

KUM LİLY nedir ve özellikleri nelerdir?

Bitki besleme ve süs bitkileri alanında Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Ayhan Aydın, “Kum zambağı, nergis ailesine ait çok yıllık yumrulu bir bitkidir ve beyaz çiçekleri vardır. Çiçeklenme dönemi Ağustos-Ekim, bu bitkinin çiçeklenme dönemidir. Şu anda yoğun çiçeklenme dönemindeyiz. Kum zambağı Doğal türü Türkiye’de Pancratium maritimum dışında Bu konuda başka doğal türler de var ama Pancratium maritimum Türkiye’de doğal bir tür olup, Akdeniz bölgesi ve güney kesimlerinde görülebilir. Karadeniz. Bu tür yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.” dedi.

Aydın, geçtiğimiz yıllarda enstitüye girip bu güzel çiçekleri toplayan çok kişinin olduğunu kaydetti. “Yapılan işin görünürlüğünün artması ve basında yer alması sonucunda artık eskisi gibi şişkinlik değil daha az yapılıyor. Vatandaşlarımız da bu konuda hassas. 109 civarından yolma cezası var. yıldan yıla değişen bin liradır ve bu türün çıkarılması da yasaktır.” İfadeler kullanın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın