medyauzmani.com

Bilinçaltı zihnimizi kontrol etmek ve yemek hakkında düşünmeyi bırakmak için 7 ipucu


Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan 2022 Avrupa Obezite Raporuna göre, Türkiye dahil bölgedeki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 59’u aşırı kilolu veya obez. Resmi verilere göre obezite yoğunluğu tüm dünyada giderek artmış ve 1975 yılından bu yana üç katına çıkmıştır.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlığa zarar verecek ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanan obezite, tüm dünya tarafından gündeme getirilen ve artık bir hastalık haline gelen küresel bir sağlık sorunudur. Dünya çapında her yıl en az 3.4 milyon insan aşırı kilo ve obezite nedeniyle ölmektedir.

Fazla kilo ve obezite. Ayrıca yüksek tansiyon, yüksek kan lipidleri, kalp-damar hastalıkları, felç, tip 2 diyabet, bazı kanserler, kas-iskelet sistemi hastalıkları ve solunum yolu hastalıkları gibi birçok sağlık sorunu riskini artırır.

Yetersiz/dengesiz beslenme ve fiziksel aktivite eksikliği obezitenin nedenleri arasında yer alsa da asıl sebep bilinçaltımızda gizlidir. Zihin bilgiyi bilinçli ve bilinçsiz olarak işler. farkındalık – farkındalık; Akıl, anlayan, kavrayan, eleştiren ve yargılayan insanların yüzde biri iken, bilinçaltı, farkında olmadığımız yüzde 99’dan sorumludur. Sağlıklı olmak için spor yapmamız, beslenmemize dikkat etmemiz ve stresten uzak durmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz ama çoğumuz egzersiz yapamıyoruz. Bilgi yeterli olmadığı için bilinçaltı çalışmaları ve bilinçaltını ikna etme çalışmaları ile yeme davranışındaki kusurları ortaya çıkarmak gerekir. Patronun bilinçaltı olduğunu unutmayın. Bilinçaltımızı ikna etmeden kaybettiğimiz her kilo, yeniden kazanmaya mahkumdur.

1. Sakin olun

Hepimizin yemekle kişisel ve karmaşık bir ilişkisi var. Yeme alışkanlıklarınızla olan ilişkinizi tam olarak anlamanız zaman alabilir ve bu süreçte yemek hakkında düşünmeyi bırakamadığınızda suçluluk, suçlama veya hayal kırıklığı hissedebilirsiniz. Araştırmalar, yiyecek seçimleriniz veya kilonuz hakkında suçluluk veya utanç duymanın geri tepebileceğini ve daha fazla yemeye yol açabileceğini ve kilo vermeyi zorlaştırdığını gösteriyor. Nedenini ortaya çıkarmak için önce sakin olmalısın.

2. Kendinizi yoksun hissedip hissetmediğinizi sorun

Diyet kısıtlamaları ile beyin ve açlık hissi arasındaki ilişki karmaşıktır. Uzun vadede kendinize ne yemenize izin verdiğiniz konusunda katı kurallar koymak genellikle işe yaramaz. Bunun yerine, yiyecekleri “yasaklamamaya” çalışın ve vücudunuzun doğal açlık ve tokluk ipuçlarına güvenmesine izin verin. Düşünmeyi bırakamayacağınız çok küçük miktarlardaki yiyeceklerin tadını çıkarmanıza izin vermek, takıntıları durdurabilir. En az besleyici gıdalar bile, ölçülü olarak yenildiğinde sağlıklı bir diyetin parçası olabilir.

Ayrıca, diyetinizde yeterli kalori aldığınızdan emin olun. Yetersiz beslenme ve düşük enerji, beyindeki homeostaz yolunu harekete geçireceğinden ve sizi yemeğe takıntılı hale getireceğinden emindir.

3. Sağlıklı yemeklerin ve atıştırmalıkların tadını çıkarın

Besinsel olarak uygun ve kabul edilebilir yemekler ve atıştırmalıklar yemek, iştahınızı kontrol etmenize ve gün boyunca aşırı yeme düşüncelerinizi bastırmanıza yardımcı olabilir. Protein, lif ve kepekli tahıllar genellikle daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve bu da yemek yemeyi düşünmenizi engeller.

4. Yeterince su için

Su isteği bazen yemek isteği ile karıştırılabilir. Bu nedenle, gün boyunca susuz kalmamak, yemek takıntınızı azaltabilir. Yeterince su içmek, tuzlu yiyecekler, özellikle tuzlu yiyecekler için iştahı azaltmaya da yardımcı olabilir. Ayrıca, bazı insanlar gün boyunca su içmenin açlıklarını azalttığını görebilir.

5. Kalıplarınızı ve nedenlerinizi belirleyin

Yemekle ilgili düşünceleri daha iyi anlamanın bir başka yolu da, hayatınızda mutsuzluğu neyin tetiklediğini ve aç olmadığınız zamanlarda yemek hakkında sizi düşündüren şeyleri belirlemektir.

Yemek yeme isteğini tetikleyebilecek nedenler. Stres, can sıkıntısı, duygusal hayal kırıklığı, lezzetli yemeklerin yanında olmak, yemek reklamları

6- Birkaç günlüğüne günlük tutun ve yemek için tetikleyicilerinizi yazın. Ayrıca çevrenizdeki ortam ve o sırada nasıl hissettiğiniz hakkında notlar alabilirsiniz.

Bu tetikleyicilerin farkına vararak, bunlara maruz kalmayı önleyebilir veya sınırlayabilirsiniz – ya da dikkatinizi nasıl dağıtacağınızı öğrenebilirsiniz.

7. Dikkatli yemeyi düşünün

Dikkatli yemenin sağlığa birçok faydası vardır; Bunu yavaş yiyerek, telefon veya TV gibi dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak, yemeklerin renklerine, kokularına ve tatlarına dikkat ederek ve yemek sırasında vücudunuzdaki açlık ve tokluk sinyallerinin farkında olarak yapabilirsiniz.Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın