medyauzmani.com

Bilim adamları başardı! Telefon ve bilgisayar şifrelerini kırar


Euronews’e göre. Glasgow Üniversitesi’nden bilim adamları, korumasız bir ortamda bırakılan telefonlardaki termal kameraların, şifrelerin girildikten sonra bir dakikaya kadar kırılmasına yardımcı olabileceğini keşfetti. Bu kameralarla yapay zekayı kullanabilen araştırmacılar, suçluların bilgisayarlara ve akıllı telefonlara girmek için benzer sistemler geliştirebilecekleri konusunda uyardı.

Parmak ısı imzası

Araştırmacılar, şifre girerken ekranı ısıttıkları için kullanıcıların parmak uçlarının belirli bir süreye kadar klavyelerde algılanabildiğini ileri sürüyorlar. Bu ekranlardan alınan termal görüntüler ve yapay zekanın birleşimi, parolanın ne olduğu konusunda tutarlı tahminler yapılmasını sağlar.

Glasgow Üniversitesi’nde geliştirilen ve ‘ThermoSecure’ olarak adlandırılan cihaz, işlemi gerçekleştirdi ve şifreyi yazıp şifreleri kırdıktan sonraki 20 saniye içinde alınan termal görüntüleri taramada yüzde 86 başarı gösterdi. Bu başarı 30 saniyede yüzde 76’ya ve bir dakikada yüzde 62’ye düştü.

Araştırmacılar, şifreler ne kadar uzun olursa, kırılmasının o kadar zor olduğunu açıkladılar.Araştırmacılar, 16 karakter uzunluğundaki bir şifre girildikten 20 saniye sonra silinirse, başarı oranının yüzde 67 olduğunu söylüyorlar.

Kuantum fiziği yazılımı, kırılmaz cep telefonu çağının önünü açabilir

6 karakterli şifrelerle %100 başarı
Şifreler kısaldıkça başarı oranının arttığı konusunda uyaran araştırmacılar, on iki karakterli şifrelerin yüzde 82’sinin, sekiz karakterli kelimelerin yüzde 93’ünün ve altı karakterli kelimelerin yüzde 100’ünün elde edildiğini gösterdi.

Bulgularını ACM Transactions on Privacy and Security dergisinde yayınlayan araştırmacılar, kullanıcı türlerinin klavyede kalan termal imzayı nasıl etkilediğini ve şifrelerin kırılmasını kolaylaştırdığını bildiriyor. Bilim adamları, yavaş tip şifrelerin bulunmasının daha kolay olduğunu söyleyerek, tuşlara ne kadar uzun süre basılırsa şifrelerin o kadar kolay kırıldığını söylüyorlar.

Sıcaklık algılayıcı kameralarla çekilen bilgisayar veya cep telefonu fotoğraflarında son dokunulan tuş daha parlak görünür.

Araştırmacılar, daha sıcak bölgelerin göreceli yoğunluğunu ölçerek, bir şifre oluşturan belirli harfleri, sayıları ve sembolleri tanımlamanın ve bunların kullanılma sırasını tahmin etmenin mümkün olduğunu gösterdiler.

Projenin geliştirilmesine katılmak d. Mohamed Khamis, termal görüntüleme kameraları her zamankinden daha uygun fiyatlı hale geldikçe ve yapay zekanın öğrenilmesi kolaylaştıkça, dünyanın dört bir yanındaki insanların ThermoSecure’a benzer sistemler kullanarak şifrelerini çalabileceğini söylüyor.

Önleme yöntemleri

Ayrıca tuş vuruşu zemininin şifrelerin kırılmasında önemli bir faktör olduğu söylenirken, bazı plastiklerin diğerlerine göre daha yüksek ısı tutma özelliğine sahip olduğu ve varsa bilgisayarlarda arkadan aydınlatmalı klavyelerin kullanılması onları zorlaştırıyor. klavye türü daha fazla ısı üretir.

Bilim insanlarının bir diğer önerisi ise şifre girmek yerine şifre kırma riskini azaltan başka yöntemlerin kullanılmasıdır. Bu alternatif yöntemlerin başında parmak izi veya yüz tanıma gibi kimlik doğrulama yöntemleri gelmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın