medyauzmani.com

Bakan Fiedat Bilgin’den asgari ücret açıklaması


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Asgari ücret 9 bin lira olacak” şeklindeki yorumlara yanıt verdi. Bilgin, “Asgari ücret rakamlarla rekabet edebileceğimiz bir konu değil” dedi.

2022’nin sonu yaklaşırken en çok merak edilen konulardan biri asgari ücretin ne kadar artırılacağı…

Geçtiğimiz dönemde yaşanan önemli artış, beklentilerin de artmasına neden oldu…

Sayıyı belirleyecek olan seçici kurul Aralık ayında göreve başlayacak ve yeni asgari ücret Ocak ayından itibaren geçerli olacak.

iddialara cevap

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca insanın beklediği asgari ücretten bahsetti.

Bakan Bilgin, kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını değerlendirerek asgari ücretin 9 bin lira olacağı yönündeki iddialara yanıt verdi.

Bu rakamlar nereden geliyor?

Bakan Bilgin, bahsi geçen rakamların gerçeği yansıtmadığını belirtti. “Asgari ücret ‘şu ve bu’ olacak, bu rakamlar kime geliyor? Hukuki süreç belli. Şimdi çıkıp 20 bin diyeceğim. Bu keyfi olarak belirlenmiyor. Rakamları önceden söylemek doğru değil. .Ekim ayındayız.Ekim,Kasım,Aralık’ta enflasyon rakamlarını göreceğiz ondan sonra komisyon karar verecek.Komisyon buna bakıp karar verecek.Söyleyenlerin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor ya da doğru değil. süreçlere aşina değil.” dedi.

Bakan Fiedat Bilgin'den Asgari Ücret Açıklaması #1

“Bu, sayılar için rekabet edeceğimiz bir konu değil.”

bilimsel olarak uzmanlaşmış, “Asgari ücret rekabet edebileceğimiz bir şey değil. Asgari ücret benim karar vereceğim bir konu değil. Asgari Ücret Belirleme Komitesi var. Asgari Ücret Belirleme Komitesi tarafından enflasyon oranı değerlendirilerek belirlenecek.” dedi.

Gelir vergisi çalışmaları

Bilgin ayrıca gelir vergisi konusunda bir çalışma yapılıp yapılmayacağına da değindi. “Üzerinde çalışıyoruz. Maliye bakanımızla paylaştık, görüşüyoruz.” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın