medyauzmani.com

Bağımsız İskoçya’da yaşayan ilk nesil olacağız


Başbakan Sturgeon, Londra yönetiminin kontrolünden çıkmanın gerekli olduğunu savundu. Sturgeon “bağımsız İskoçya” vurguladı.

İskoçya, İngiltere’den ayrılmanın yollarını arıyor.

Ülke bir önceki referandumda “hayır” oyu vermişti.

İskoç Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon, Yüksek Mahkeme’nin karar vermesi halinde Birleşik Krallık’tan bağımsızlık için ikinci bir referandumun gelecek yıl 19 Ekim’de gerçekleşebileceğini söyledi.

İskoçya’da bağımsız odak

İskoç Ulusal Parti konferansındaki açılış konuşmasında Sturgeon, parti üyelerine “bağımsızlık kuşağı” olduklarını söyledi.

Sturgeon, delegelere bağımsızlığın “gerekli” olduğuna dair güvence verdi. “Modern dünyada bağımsız bir İskoçya’da yaşayan ilk nesil olacağımıza kesinlikle inanıyorum.” İfadeyi kullanın.

Londra’yı suçlayın: Kötü yönetimden kaçmak anahtardır

BBC, İskoç Ulusal Partisi liderinin bağımsızlığın “mucize bir ekonomik tedavi” olmadığı konusunda uyardığını bildirdi. “Westminster’ın kontrolünden ve kötü yönetiminden kaçmak gerekiyor” olduğu konusunda ısrar etti.

Sturgeon, “Bağımsızlık Kuşağı”nı iki noktayı akılda tutmaya çağırdı. “Birincisi, İskoç ulusunun kendi kaderini tayin etme temel hakkıdır. İkincisi, tarihin bize öğrettiği demokrasinin ezici gücüdür.” dedi.

“Keşke İskoç demokrasisine biraz saygıları olsaydı…”

İngiliz Parlamentosu’ndan izin alınmasını gerektiren yasaya karşı mahkemeye başvuran Sturgeon, İskoç Parlamentosu’nun referandum düzenleme yetkisine sahip olup olmadığını Yüksek Mahkeme’nin değerlendireceğini belirtti.

Mersin balığı, merkezi hükümete de atıfta bulunarak, “Westminster’ın İskoç demokrasisine biraz saygısı olsaydı, bu oturum gerekli olmazdı. Ama Westminster’ın böyle bir saygısı yok.” Değerlendirdi.

Yüzbinlerce insanı yoksulluğa sürüklediler.

Sturgeon, İskoçya’nın “bağımsız ve başarılı bir ülke olmak için gereken her şeye sahip olduğunu”, İskoçya’nın yararına olan bağımsızlığın, kemer sıkma politikalarının ve Westminster hükümetinin “yüz binlerce insanı” yoksulluğa sürüklediğini ve bunun “anarşi, Bir felaket”. Öyle dedi.

Nicola Sturgeon: Bağımsız İskoçya No. 2'de yaşayan ilk nesil olacağız

2014 referandumunda bağımsızlığın reddedilmesi

İskoç Ulusal Partisi, 18 Eylül 2014’teki referandumda İskoçların bağımsızlığı yüzde 55 oranında reddetmesine rağmen, Brexit’in durumu değiştirdiğini ve yeni bir referandum yapılması gerektiğini savunuyor.

AA’da yer alan bilgilere göre, İngilizlerin aksine Brexit referandumuna yüzde 62 karşı oy veren İskoçlar, yanlışlıkla AB’den atıldıklarını belirtmişti.

İngiliz Parlamentosundan izin alınması gerekmektedir.

Ancak, yeni bir bağımsızlık referandumu yapmak için İngiliz Parlamentosu’ndan izin alınması gerekiyor. Öte yandan Muhafazakar Parti’nin çoğunlukta olduğu 650 üyeli meclisten böyle bir izin almak imkansız görünüyor.

Bu nedenle bağımsızlık yanlılarının alternatif yöntemleri deneyebileceğine inanılmaktadır. Böyle bir seçenek, İngiliz Parlamentosu’ndan izin alınmasını zorunlu kılan yasaya karşı mahkemeye gitmek.

Nicola Sturgeon: Bağımsız İskoçya No. 3'te yaşayan ilk nesil olacağız

Tek taraflı bağımsızlık ilanı

Diğer bir yol ise merkezi hükümete rağmen referandum yapmak ve olumlu sonuç alınması halinde tek taraflı bağımsızlık ilan etmektir.

Ancak bunun Katalonya’da olduğu gibi gerginliğe ve merkezi hükümetten sert tepkilere yol açabileceği bildiriliyor. Aynı zamanda bu durumun Katalanlar gibi İskoçların da Avrupa Birliği’nin desteğini kaybetmesine neden olabileceği bildiriliyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın