medyauzmani.com

Aydın’daki Bozdoğan sobası Avrupa’yı ısıtacak filtre


Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde üretilen ve adını üretildiği bölgeden alan Bozdoğan sobası Türkiye’nin birçok yerinde kullanılmaktadır.

Aydın’daki eşsiz Bozdoğan sobasının üreticileri, ürünlerinin daha az yakıtla daha çok ısıttığını, doğalgaz sıkıntısı nedeniyle sert kışa hazırlanan Avrupa ülkelerini ısıttıklarını iddia ediyor.

Bozdoğan sobası şaşırtan ısı veriyor

Aydın’da üretilen ve ani ısınma, evleri ısıtmak için tercih edilen sobalar, özellikle Türkiye’nin doğu bölgelerinde, kış koşullarının sert geçtiği yüksek kesimlerde.

Uygun Fiyat

Ucuz olması ve yakıldığında sıcaklık vermesiyle bilinen sobalar, kırsal kesimde, yaylalarda ve çadır alanlarında aileler tarafından tercih ediliyor.

Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde baba mesleğini aldıktan sonra 25 yıldır üretime devam eden Yılmaz ve Mustafa Gharib kardeşler, geçimlerini Türkiye’de rağbet gören “Bozdoğan Ocağı” sac soba üreterek sağlıyorlar.

Talep ve mevsim şartlarına göre değişen soba üretimi bazen 10 bine ulaşıyor.

soba

Kırsal alanlarda ve yaylalarda evlerde kullanılır.

Özellikle ekonomik olduğu için Karadeniz illerinde, İç Anadolu’da, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da, kırsal kesimlerde ve yaylalarda kullanılan sobalar kış aylarında aileleri ısıtıyor.

“Fiyat uygun olduğu için talep yüksek”

Sobacı Yılmaz Gharib, baba mesleğini 25 yıl önce devraldıklarını ve o zamandan beri bu mesleği sürdürdüklerini söyledi: “Babamız işi bize devrettikten sonra Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde kardeşim Mustafa Gharib ile birlikte üretmeye devam ediyoruz. Günlük soba üretimimiz 100 ile 110 arasında değişmektedir. İhtiyaçlar doğrultusunda sobalarımızın üretimi 5 bin 10 bin rakamlarına ulaşmaktadır. Bozdoğan Soba çok çabuk ısı verdiği için bulunduğu ortamı çabuk ısıtır. Biraz odun ve odun kömürü ile evi içeriden ısıtabilir. Ürettiğimiz bu sobaları Karadeniz ve Anadolu doğası gibi bölgelerimizde kışları sert geçen illerimize götürüyoruz. Kamyonumuzda sardığımız sobalar Hakkari’ye gidecek. tabii ki sobalarımız Fiyatları 300 ile 500 lira arasında değişiyor ve uygun fiyatlı olduğu için talep yüksek” dedi. dedi.

soba

‘Avrupa’yı da ısıtıyoruz’

Gharib, Türkiye’nin farklı bölgelerinde kullanılan sobaların doğalgaz sıkıntısı çeken Avrupa’ya da ihraç edilebileceğini ve oradaki insanları ısıtabileceğini belirtti. Bilindiği gibi Avrupa’da doğalgaz sıkıntısı var. Talep olursa Avrupa’yı sobalarımızla ısıtmaya kararlıyız.” dedi.

soba

soba

soba

soba

soba

soba

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın