medyauzmani.com

Avrupa’daki enerji krizi Türkiye’den soba talebini artırdı


Enerji krizi nedeniyle odun sobasına yönelen Avrupalılar Türkiye’den soba talebini artırırken, Türkiye’deki üreticiler de vardiyalarını ve çalışma saatlerini artırdı.

Avrupa’da Rusya-Ukrayna savaşının ardından başlayan enerji krizi hayatı derinden etkiliyor.

Odun sobası, öncelikle kış başlamadan önce alternatif doğal gazlı ısıtma cihazlarına yönelen Avrupalılar içindir.

Avrupa’dan soba talebinde patlama

Avrupa kıtasındaki bu değişim Türkiye’den soba talebinde patlamaya neden oldu.

Türkiye’de ise Avrupa’dan gelen talep üzerine üretim artıyor.

Avrupa’ya soba ihracatı yapan firmalardan biri de Denizli’de faaliyet gösteriyor.

Kentin Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 18.000 metrekarelik fabrikada odun ve kömür sobası üreten fabrika, sonbahar mevsimi ile hareketli günler geçiriyor.

1950 yılından bu yana üretim yapan firma, geleneksel bir alan olmasına rağmen geliştirdiği faydalı model için patentli ürünlerle yüksek verimli soba üretimi ile dikkat çekiyor.

Avrupa'daki enerji krizi Türkiye'nin 1 numaralı soba talebini artırdı

Avrupa’nın en büyük pazarı

15’e yakın ülkeye ihracat yapan şirketin en büyük pazarı Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri.

Avrupa’nın kırsal kesimlerine hitap eden şirket, kış aylarında doğalgazda yaşanan sıkıntıların ardından şehirlerden gelen taleple üretimini artırdı.

Firmanın Genel Müdürü Ümit Çalışkan, kendi ar-ge çalışmalarıyla geleneksel ürünlerden daha verimli ürünler geliştirdiklerini, özellikle son yıllarda soba sobası montajlarında ilerleme kaydettiklerini belirtti.

“Avrupa’dan ciddi talep artışı var”

Kalikan, günlük yaklaşık 300 üretim kapasitesine sahip olduklarını ve fabrikada 50 kişiye istihdam sağladıklarını açıkladı. “Avrupa’da son aylarda yaşanan doğalgaz krizi ile özellikle set üstü ocak kitlerinde ciddi bir talep artışı oldu. Bunun için şimdiden çalışıyoruz. Vardiyalarımızı ve çalışma saatlerimizi artırıyoruz. Çok daha fazla olacağını düşünüyoruz. talep etmek.” dedi.

Avrupa'daki enerji krizi Türkiye'den soba talebini artırdı #2

İhracat yüzde 35 arttı

Bu yılın 10 aylık döneminde Avrupa ülkelerine ihracatta yüzde 35 artış sağladıklarını kaydeden Çalışkan, yeni temaslarla bu oranın daha da artacağını belirtti.

Hedef yüzde 75

Bir yol haritası çıkarmaya çalıştıklarını ve talep artışının önümüzdeki ay en yüksek noktasına ulaşmasını beklediklerini belirten Çalışkan, yarısı ihraç edilen soba çeşitlerinde bu oranı yüzde 70’e çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. üretme.

Türkiye’de doğalgazın yaygınlaşmasıyla pazar daralıyor

Galiçkan, Türkiye’de doğalgazın ulaştığı yerleşim yerlerinin artmasıyla soba pazarının daraldığını kaydederek, bu nedenle ihracat pazarlarına odaklandıklarını söyledi.

Avustralya ve Güney Afrika gibi sıcak iklime sahip ülkelere de ihracat yaptıklarını kaydeden Çalışkan, kışların soğuk geçmesi nedeniyle bu ülkelerin güneyinde potansiyel bir pazar bulunduğunu kaydetti.

Ümit Galiçkan, küresel ısınma endişeleri nedeniyle kömür bazlı yakıtların kullanımında kısıtlamalar olduğu için çevreye daha az zarar veren pelet sobaları üretmeye odaklandıklarını da sözlerine ekledi.

Avrupa'daki enerji krizi Türkiye'den soba talebini artırdı #3

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın