medyauzmani.com

Avrupa’da gaz fiyatları üç ayın en düşük seviyesine geriledi


Londra Kıtalararası Borsası’ndan alınan verilere göre, Avrupa gaz fiyatları Pazartesi günü üç ayın en düşük seviyesine geriledi.

Hollanda’daki TTF merkezindeki Kasım vadeli işlem sözleşmeleri, erken ticarette megavat saat başına %7,8 düşüşle 144 avroya (140 $) düştü. Bu, 1 Temmuz’dan bu yana en düşük gün içi seviyesiydi. Fiyatlar daha sonra kayıplarının bir kısmını telafi etti ve megavat başına 150 avrodan işlem gördü.

Geçen hafta, Eylül ayının başından bu yana gaz fiyatlarındaki en büyük düşüşü gördü. Analistler, en az iki hafta daha sürmesi beklenen normalden daha sıcak havanın piyasaya bir miktar rahatlama getirdiğini söylüyor.

Ayrıca Rusya’dan gelen gaz arzındaki azalmaya rağmen Avrupa ülkeleri depolama tesislerini doldurmaya devam ediyor. Gas Infrastructure Europe’a göre, yeraltı depolarındaki rezerv seviyesi zaten yüzde 91’e yakın.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, depolama alanları büyük ölçüde sıvılaştırılmış doğal gazla (LNG) dolduruluyor ve akışları en az 2016’dan bu yana en yüksek mevsimsel seviyesinde.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın