medyauzmani.com

Avrupa, yoksul ülkelere ücretsiz gübre tedarikimizi engelliyor


Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, 77. BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Avrupa ülkelerinin Rusya’nın yoksul ülkelere ücretsiz gübre vermesini engellemeye çalıştığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 77. oturumuna katıldı.

Lavrov burada katılımcılara hitap etti.

Avrupa ücretsiz gübre tedarikini yasakladı

Lavrov konuşmasında, Avrupa’nın Rusya’ya uyguladığı ambargo nedeniyle Avrupa limanlarında biriken 300.000 ton Rus gübresini göndermek istediklerini ancak Avrupa’nın buna engel olmaya çalıştığını anlattı.

Lavrov, 22 Temmuz’da İstanbul Mutabakatı’nın imzalanmasına katkıda bulunan Genel Sekreterin çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz, ancak bu anlaşmaların uygulanması gerekiyor” dedi.

Ancak Rusya’nın ABD ve AB’den tahıl ve gübre ihracatının önündeki mali ve lojistik engeller tamamen kaldırılmış değil. Bu handikaplar nedeniyle yoksul ülkelere gübre verilememektedir. dedi.

“Batı, Donbass bölgesindeki referanduma kızgın”

Lavrov, Ukrayna’nın doğusunda ve Rus ordusunun kontrolünde gerçekleştirilen Rus topraklarına katılma konulu halk oylamasına ilişkin şunları söyledi: “Buradaki insanlar, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin 2021’de söylediklerine tepki gösteriyor. Zelensky, kendini Rus hisseden herkesin Rusya’ya gitmesini tavsiye etti. Bu toprakların insanları, atalarının yüzyıllardır yaşadığı toprakları ele geçirerek bunu yapıyorlar. Batı bu duruma kızıyor.” İfadeler kullanın.

“Amerika Birleşik Devletleri kendini dünyanın efendisi ilan etti.”

ABD’yi de eleştiren Lavrov, “Soğuk Savaş döneminde kendi kendini ilan eden ABD, kendisini Tanrı’nın elçisi ve dünyanın efendisi, yükümlülüğü olmayan ve kanunsuz hareket eden biri olarak gördü. Bugün dünya düzeninin geleceği hakkında bir soru soruluyor.

Cevap, herkesi kendi kötü şöhretli kurallarına göre yaşamaya zorlayan tek bir hegemon olup olmayacağıdır. Demokratik ve adil bir sistem mi yoksa şantaj, tehdit, sömürgecilik ve neo-Nazilerin olmadığı bir dünya mı olacak? dedi.

Sergey Lavrov: Avrupa, yoksul ülkelere ücretsiz gübre tedarikini engelliyor #1

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın