medyauzmani.com

Assos ve Truva Tünellerinin Açılışı: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklamalar


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması şöyle:

Açacağımız Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ve Tünellerinin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim. 5.7 kilometre uzunluğundaki bu yol, Balıkesir-İzmir’e ulaşımı sağlayan kuzey-güney ekseninin önemli kısımlarından biri.

Bu yol ile bölgede bölünmüş yol standardı olmayan bir yol da kalmıyor. Boyalar ve desenler projeye ayrı bir güzellik katıyor bence. Bu eylemler tünelleri kullanan vatandaşlarımıza zafer coşkusunu yaşatacaktır.

Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ile Truva ve Assos Tünellerinin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Toplam uzunluğu 9,6 kilometre ve tünelleri 5,7 kilometre olan bu yol, kuzey-güney ekseninin Balıkesir ve İzmir’e ulaşımı sağlayan en önemli kısımlarından biri. Böylece geçtiğimiz Mart ayında hizmete açtığımız 1915 Çanakkale Köprüsü ile bölgede hızlanan trafiğe cevap verecek 4,6 milyar liralık yatırım bedeli ile bir projeyi daha şehrimize kazandırmış olduk.

Yolculuk 50 dakikadan 5 dakikaya kadar sürer

Açtığımız tüneller sayesinde Kaz Dağları’nın muhteşem doğasına zarar vermeden Ayvacık ile Küçükkuyu arasındaki mesafeyi yaklaşık iki buçuk kilometre kısalttık. Eskiden 50 dakika olan yolculuğu 5 dakikaya indirerek zamandan, yakıttan ve emisyondan elde ettiğimiz tasarruf yılda 133 milyon liraya denk geliyor.

Vatandaşlarımıza artan konfor, artan güvenlik ve daha kısa süre ile karakterize bir yolculukla sevdiklerine ulaşabilecekleri işletmeler sunmaya devam edeceğiz.

Yazın tatilcilerin, kışın ise bölge halkının ulaşımını sağlayacak bu projede emeği geçenleri tebrik ediyorum. Anadolu’nun diğer yerleri gibi Çanakkale’nin her köşesi tarihimizle süslenmiştir. Anavartalar’ın kahramanı Gazi Mustafa Kemal’in ve kahramanların hatıraları bu şehrin her avuç toprağında kokuyor. Canak Qala iki yanında iki kale ile misafirlerini karşılıyor.

Çanakkale ile birlikte 81 ilçemizin tamamını kapsayan yeni bir adım için çalışıyoruz. Sıradan yıldönümlerinin çok ötesine geçen “Türkiye Yüzyılı” atılımıyla cumhuriyetimizin yüzüncü yılını karşılamaya hazırlanıyoruz. Vizyon 2053’ü oluşturmaya başlamayı umuyoruz.

Son 20 yılda ülkemizi dünyanın en iyileri arasına sokmak için gerekli altyapıyı oluşturduk. Hayat pahalılığının getirdiği zorluklara rağmen tasarımımız daha büyük.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın