medyauzmani.com

Artvin’de Bazalt Kaya’ya yoğun ilgi


Hatila Vadisi Milli Parkı içinde yer alan bazalt kaya, son zamanlarda hem yerli hem de yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.

Artvin’de Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Artvin’de Hatila Vadisi Milli Parkı içinde 2016 yılında hizmete açılan Türkiye’nin en yüksek cam terası, Eylül 2022 itibarıyla yaklaşık 35.000 turisti ağırladı.

Kente yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Kiklad Kayası bölgesinde, Hatila deresinden 490 metre yükseklikte, 220 metre yükseklikte dik kayalar üzerine kurulan gözlem platformu. Merkez, geçtiğimiz bahar aylarında da ziyaretçilerini ağırladı.

İHA haberine göre, cam balkona 1200 metre mesafede bulunan ve turistik sit ilan edilen bazalt kayalar, son yıllarda ziyaretçi akınına uğradı.

Bölgede bazaltik kayaçların oluşumuna dair bilimsel bir veri bulunmamakla birlikte, tüylerin volkanik bir patlama sonucu lavların soğumasıyla oluştuğu biliniyor. Özellikle kayaların resimleri insanların ilgisini çekerken birçok yerli ve yabancı turist bölgeyi ziyaret etmekte ve fotoğraf çekmeyi ihmal etmemektedir.

Artvin'de bazalt kayalara yoğun ilgi #1

9 ayda 35 bin turist ziyaret etti

Hatila Kam turizm işletmecisi ve köy muhtarı Ümit Akalın yaptığı açıklamada. “Camlı balkona büyük ilgi var. Son dokuz ayın verilerine göre yaklaşık 35 bin turisti ağırladık. Cam çardak dışında bazalt kayalar da dikkat çekiyor. Hatila Vadisi Milli Parkı’ndaki bazalt kayalıklar turizm alanı ilan edildi.

Cam balkon ile bazalt kayalar arasındaki mesafe yaklaşık 1200 metredir. Mesafe kısa olduğu için tüm misafirlerimiz de bazalt kayaları görmekten hoşlanır. Buraya gelip buradaki resmi ve manzarayı gördükten sonra çok mutlu döndüler.” dedi.

Artvin'de bazalt kayaya yoğun ilgi #2

“Sosyal medyada gördüm, ilk fırsatta ziyaret ettim”

Bazalt kayaları sosyal medyada görerek gezen Didi’nin, “İlk defa geliyorum.Sosyal medyada gördüm ve ilk fırsatta ziyaret ettim.Çok merak ettim ve merakım giderildi.Herkese tavsiye ederim çok güzel yerler.Kaya şekilleri ve kayaların üzerinde kolay tırmanış” Dinlendirici bir gezi yapın, yani bunlar gerçekten görülmeye değer güzel yerler.” Dylan Shahenbach iken Daha önce buraya hiç gelmemiştim ama burada bazalt kayalar olduğunu biliyordum. İlk volkanik patlamaların oluşturduğu alan muhtemelen dünyanın ilk oluşumunda ortaya çıktığı için buranın yaklaşık 5 milyon yıllık tahmini bir geçmişi olduğu biliniyor. Ben de ilk defa bazalt kayaları gördüm. Çok etkilendim. Alan derinliğinden, yükselen sütunlardan çok etkilendim ve çok güzel çıktılar.” İfadeler kullanın.

Artvin'de bazalt kayaya yoğun ilgi #3

Artvin #4'te bazalt kayaya yoğun ilgi

Artvin'de bazalt kayaya büyük ilgi #5

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın