https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml

Apple, Avrupa’da Üçüncü Taraf Uygulama Mağazalarını ve Yandan Yüklemeyi Destekliyor – İnceleme Geek

Bir iPhone'daki App Store simgesinin görüntüsü.
BigTuna Çevrimiçi / Shutterstock.com

Yeni AB Dijital Piyasalar Yasası uyarınca Apple, Avrupa’da üçüncü taraf uygulama mağazalarını ve iPhone ve iPad’lerde yandan yüklemeyi destekler. A Bloomberg Raporda, Apple’ın 2023’ün sonlarında piyasaya sürülecek olan iOS 17’de bu değişikliği uygulamak için “önemli miktarda kaynak” kullandığı belirtiliyor.

İyisiyle kötüsüyle, Avrupalı ​​düzenleyiciler Apple’ın duvarlarla çevrili bahçesini zorlamakla ilgilenmiyor. Avrupa Birliği kısa süre önce Apple’ın diğer mobil cihaz üreticileriyle birlikte 28 Aralık 2024’e kadar USB-C şarjını desteklemesi gerektiğine karar verdi.

Bu ilginç bir durum. Apple, çöplüğün müşterilerin güvenliği ve refahı için bir tehdit oluşturduğunu iddia ediyor. Ve bazı durumlarda, şirket haklı olabilir: Rastgele bir uygulama yükleyebilirseniz, sonunda kötü amaçlı yazılım alabilirsiniz. Üçüncü taraf uygulama mağazaları, Apple’ın genellikle mücadele etmeye çalıştığı uygulamaları “kopyalama” veya “klonlama” eğilimini de zorlayabilir.

Ancak gerçekçi olmak gerekirse, Apple App Store çok sayıda dolandırıcılık uygulaması içerir. Ve Android deneyimime dayanarak, uygulamaları yandan yükleyen kişiler genellikle teknoloji konusunda bilgili. Yani bu yeni kural genellikle iyi bir şeydir. Telefonunuz ve uygulamalarınız Apple tarafından engellendi (oyun emülatörleri veya Fortnite) kolayca erişilebilir olmalıdır.

Dijital pazar kanunu, Apple’ın ödemeleri işleme koyma şeklini de etkileyebilir. Bu yazının yazıldığı sırada, Apple, her uygulama içi iPhone satın alımından veya aboneliğinden bir parça alıyor. Ayrıca uygulamaların satabileceği içerik türlerini de sınırlar (örneğin, Spotify iPhone sesli kitaplarını satamaz). Ancak, üçüncü taraf uygulama mağazaları, geliştiricilerin bu ücretler üzerinde çalışmasına yardımcı olabilir. (Bunlar çok büyük Olabilir.)


Avrupa Birliği’ne göre Apple’ın Dijital Pazarlar Yasası’na uymak için 6 Mart 2024’e kadar süresi var. ama Bloomberg Apple’ın 2023’ün sonlarında gelecek olan iOS 17’de yandan yükleme uygulayacağını belirtiyor. Yine bu değişiklik Avrupa ile sınırlı.

Kaynak: Bloomberg

kaynak bağlantı


Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın