medyauzmani.com

Amerikan yönetimi Musk’ın istediğini yaptı! Yaptırımlardan Kurtulma: SpaceX’in İran’a İnternet Sinyali


Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de tutuklanmasının ardından ölümünün ardından İran’da başlayan gösteriler dün ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken tarafından ABD Hazine Bakanlığı’nın İran’da internet erişimini kolaylaştıracağını belirttiği D-2 genel lisansı çıkardığını duyurdu. Blinken yaptığı açıklamada, “İran halkı için internet özgürlüğünü ve özgür bilgi akışını geliştirmek ve onlara dijital iletişime daha fazla erişim sağlamak için onlara kamu lisansı vermek için bugün harekete geçtik” dedi.

“250 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacağız”

ABD Hazinesi, dün yayınladığı genel lisans açıklamasında teknoloji şirketlerinin dijital hizmetler sunmasına izin verdiğini duyurdu. Açıklamada, “Güncellenen yönergeler, teknoloji şirketlerinin İran halkına üçüncü taraf platformlar ve daha güvenli hizmet seçenekleri sunmalarını sağlayacak” dedi.

D-2 Genel Lisansı ne anlama geliyor?

Yayınlanan D-2 jenerik lisansı, çoğu yabancı şirketin İran’da faaliyet göstermesini engelleyen geniş ABD yaptırımlarının hafifletildiği anlamına geliyor. Böylece Amerikan şirketleri İran’a yönelik dijital hizmetlerini artırabilecekler. 2014 yılında ABD, İran’a ücretsiz çevrimiçi iletişime izin verecek yazılım ve hizmetlerin ihracatına izin veren D-1 Genel Lisans adlı bir lisans yayınladı. D-2 Genel Lisansı, cezaların bir başka genişletilmiş versiyonu olarak açıklandı.

SpaceX CEO’su Elon Musk, Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in Cuma günü yeni lisansla ilgili açıklamasına, şirketinin “uydu İnternet hizmetine” atıfta bulunarak “Starlink aktivasyonu” yorumunu yaparak yanıt verdi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın