medyauzmani.com

Alzheimer hastalığını erken tanımanıza yardımcı olacak 7 adım


Milyonlarca insanı etkileyen, dünyadaki en yaygın bunama türü olan Alzheimer hastalığının evrelerinin farkında olarak, hastalığın erken evrelerini öğrenebilirsiniz. İşte Alzheimer hastalığının yedi aşaması.

New York’ta Alzheimer hastalığı araştırmacısı d. Bu kılavuz Barry Reisberg tarafından geliştirilmiştir ve dünyanın dört bir yanındaki profesyoneller tarafından Alzheimer hastalığının evresini belirlemek için kullanılmaktadır.

Aşama 1-3 bunama öncesi aşamalardır, 4 ila 7 aşamaları ise bunama aşamalarıdır. Beşinci aşama, bir kişinin yardımsız yaşayamayacağı noktadır.

Alzheimer hastalığının son aşaması nedir? En zor aşama nedir? Aşamalar ne kadar sürüyor? Detaylar burada…

Alzheimer'ı erken tanımanıza yardımcı olacak 7 aşama #1

Alzheimer hastalığı nedir?

Alzheimer hastalığı, kronik ve ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır. Yaşlılarda demansın en sık nedenidir. 65 yaş üstü nüfusun yaklaşık yüzde 5’inin ve 85 yaş üstü nüfusun yaklaşık yüzde 20’sinin etkilendiği tahmin edilmektedir.

Adını 20. yüzyılın başlarında özelliklerini ilk kez tanımlayan Alman nörolog Alois Alzheimer’dan alan hastalık, beyin hücrelerini yok eden ve bilişsel işlevlerde (hafıza, düşünme, dil) geri dönüşü olmayan bir bozulmaya neden olan ilerleyici bir dejeneratif süreçle ortaya çıkıyor.

Alzheimer hastalığının temel nedeni, beta-amiloidin öncü proteini olan bir proteinin metabolizmasında, bazı insanların hayatlarının bir döneminde, henüz bilinmeyen nedenlerle meydana gelen değişikliktir. beta amiloid, Beyinde yavaşça biriken ve kademeli sinir ölümüne neden olan nörotoksik bir madde oluşumuna yol açar.

Alzheimer hastalığı vakalarının yüzde 5’inden azı, genin varlığından kaynaklanır. Alzheimer hastalığının ailesel formları 40 yaşından önce bile başlayabilir. Vakaların geri kalan yüzde 95’i genetik olmayan faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Alzheimer hastalığının erken teşhisinin 7 aşaması #2

Alzheimer hastalığı belirtileri

Alzheimer hastalığının belirtileri kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterebilir. İzlenmesi gereken ilk belirti hafıza kaybıdır. Hafıza kaybı ilk başta hafif ve tespit edilemez, daha sonra yavaş yavaş daha belirgin ve şiddetli hale gelir.

Zamanla daha önemli hale gelen hafıza kaybı, genellikle aşağıdaki gibi diğer bozukluklarla ilişkilidir:

Normal günlük aktiviteleri yapmada zorluk

konuşma bozuklukları,

– Birkaç kelimeyi unutma,

– yerinde kurulum sorunları,

zamansal karışıklık,

– depresyon,

– Uyku bozuklukları

davranışsal bozukluklar,

Daha önce sevilen aktivitelere ilgi kaybı.

Alzheimer hastalığını erken tanımanıza yardımcı olacak 7 aşama #3

Alzheimer hastalığının 7 aşaması

Alzheimer’ın ne kadar hızlı ilerlediği kişiden kişiye değişir, ancak ilerleme 4 ila 20 yıl arasında değişebilir. Alzheimer hastalığı hem birey hem de aile için zor bir hastalıktır. Bir sonraki adımı anlamak, herkesin mümkün olduğunca hazırlıklı olmasına yardımcı olabilir.

İşte Alzheimer hastalığının yedi aşaması.

1. Normal davranış (görünür bunama yok)

Alzheimer hastalığının ilk belirtilerini görmek zor olabilir çünkü hasar beynin derinlerinde başlar ve hafızayı veya davranışı hemen etkilemez. Hastalığın erken belirtileri, beyne giden kan akışındaki değişiklikleri tespit eden bir testle ortaya çıkabilir. Doktorlar, herkesin erken evrelerde sorunsuz geçebileceği sözlü ve görsel sınavlar kullanarak Alzheimer hastalığını test edebilir.

2. Çok hafif bilişsel gerileme (yaşa bağlı hafıza sorunları)

65 yaş üstü insanların yarısından fazlasının hafıza sorunları var. Bu semptomları olan daha yaşlı yetişkinler, 5-10 yıl önce olduğu gibi artık isimleri hatırlayamadıklarını söylüyorlar. Genellikle daha önce nereye koyduklarını hatırlamazlar ve konsantre olmakta ve doğru kelimeyi bulmakta zorlanırlar.

3. Hafif bilişsel düşüş

Bu aşamadaki insanlar göze çarpmayan eksiklikler gösterir, ancak insanlar bunları günlük temasta fark eder. Aynı sorular sorulur ve planlama ve odaklanma yeteneği azalır. Bu aşamadaki kişiler çalışıyorsa iş performanslarında düşüş olur ve bilgisayar başında çalışmak gibi yeni aktiviteleri öğrenmeleri zorlaşır. Bu aşamadaki çoğu insan açık demans belirtileri gösterir ve bu aşamada geçirdikleri süre genellikle 7 yıldır.

4. Hafif bilişsel gerileme

Alzheimer hastalığı bu aşamada çok doğru bir şekilde teşhis edilebilir. Para yönetimi, yemek hazırlama ve markete gitme gibi günlük yaşam aktivitelerine katılma yeteneği azalır. Haftanın gününü, ayı veya mevsimi hatırlamada, akraba ziyaretini veya tatile gitmeyi unutmada bariz hatalar olabilir. Hastalar bu noktada hala mevcut adreslerinin tamamını hatırlayabilirler. Bu aşama genellikle yaklaşık iki yıl sürer.

5. Bilişte hafif şiddetli bozulma

Bu aşamadaki karakteristik değişiklikler, günlük yaşamın temel aktivitelerindeki eksikliklerdir. Bu, hava durumuna veya günlük duruma bağlı olarak uygun kıyafetleri seçme yeteneğinin azalmasıyla kendini gösterir. Bazı hastalar, değiştirmeleri hatırlatılmadığı sürece her gün aynı kıyafetleri giymeye başlar. Hastalar artık toplum içinde bağımsız hareket edemezler. Öfke ve şüphe yaygındır. Genellikle bu aşamadaki insanlar önemli olayları hatırlamazlar. Hasta belirli durumlarda tam adresi hatırlayabilir, ancak bazılarında hatırlayamayabilir. Bu aşamanın ortalama süresi 1,5 yıldır.

6. Şiddetli bilişsel gerileme

Bu aşamada, günlük yaşamın temel aktivitelerini gerçekleştirme yeteneği tehlikeye girer. Çoğu zaman, hastalar kıyafetlerini ters giyebilecekleri, kollarını doğru kollara ayarlamakta zorlanabilecekleri veya kıyafetleri yanlış sırayla giyebilecekleri için doğru giyinmek için yardıma ihtiyaç duyarlar. Hastalar bağımsız olarak tuvalete gitme yeteneğini kaybeder. Hastanın bilişsel gerilemesi o kadar önemlidir ki, karısını annesiyle yanlış tanıyabilir veya yakın aile üyelerinin kimliğinden emin olmayabilir. Bu aşamanın sonunda konuşma yeteneği azalır. Hastalar genellikle korku, hüsran ve içinde bulundukları durumla ilgili utançtan öfke patlamaları ve sözlü tehditler ve hatta şiddet içeren davranışlar geliştirirler. Hastalar artık bağımsız yaşayamadıkları için genellikle yalnız kalma korkusu geliştirirler. Tedavi, uygun aktiviteler ve hastalığın hasta üzerindeki psikolojik etkisi ve ilaç tedavisi hakkında danışmanlık ile başlar. Altıncı aşama genellikle yaklaşık iki yıl sürer.

7. Şiddetli bilişsel gerileme (son dönem Alzheimer hastalığı)

Bu noktada konuşma yeteneği sadece birkaç kelime ile sınırlıdır. Hastalar yürümek için yardıma ihtiyaç duyarlar ve düşmeden oturmak için desteğe ihtiyaç duydukları noktaya kadar felç olurlar. Bu aşama ilerledikçe hastalar gülümseme ve başlarını bağımsız tutma yeteneklerini kaybederler. Demansın son aşamasının süresi, hastaya verilen bakımın kalitesine ve başlangıcının başlangıcına bağlıdır, ancak birkaç yıla kadar uzayabilir. En yaygın ölüm nedeni pnömonidir. Diğer bir yaygın ölüm nedeni ise basınç yarası enfeksiyonudur. Evre 7 Alzheimer hastaları, inme, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere yaşlı erişkinlerde yaygın olan tüm ölüm nedenlerine karşı daha duyarlı hale gelir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın