medyauzmani.com

Almanya’da evde enerji tasarrufu yapmanın yolları listelendi


Avrupa’nın en büyük ekonomisi geçtiğimiz günlerde tüketimi kısma çabalarıyla ön plana çıktı. Alman vatandaşlarının uygulayabileceği tedbirler tek tek anlatıldı.

Almanya’daki doğalgaz sorunu nedeniyle enerji tasarrufu sağlandı.

Bu kapsamda geceleri ışıklar kapatılarak hastaneler hariç kamu binalarının ısıtılmasında 19 derecelik üst sınır getirildi.

Alman basınından Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), Evde enerji tasarrufu yapmanın en iyi yolu nedir? ” başlıklı makalesinde önerilerde bulundu.

Bir Alman gazetesinden “sabır” çağrısı

İnsanların alışkanlıklarından dolayı bazı tasarrufların elde edilmesinin zor olduğuna dikkat çekildi.

haberlerde, “Enerji tüketimini azaltmak için otomatik hale gelen yalnızca birkaç basit adım yeterli. İyi haber şu ki sabrın gerçekten meyvesini veriyor.” Söylendi.

“Rahatına biraz para vermelisin.”

Küçük elektrikli ev aletlerinin kullanılması tavsiye edilirken, bu ev aletleri ve aydınlatmanın özel bir evde tüketilen enerjinin sadece yüzde 14’ünü oluşturduğu belirtildi.

“Ama soğuk bir duş almak veya ısınmadan düşmek istiyorsanız, sert olmalısınız.” diyerek, “Sadece rahatını biraz zorlamalı ve her şeyin göründüğü gibi olduğu saflığını bırakmalısın.

Cihazın bekleme modunda sadece 4 bin saat çalıştığını varsayarsanız bu 4 kWh ile sonuçlanacaktır. 10 cihazınız varsa, bu yılda 40 kWh demektir. Bilgi alışverişi yapıldı.

Almanya'da evde enerji tasarrufu yapmanın yolları 1 numara

Zamanlayıcılar, prizler ve kablosuz şarj istasyonları

Bu konuda zamanlayıcılar ve kapalı anahtarlı prizler şeklinde iki tasarruflu çözüm olduğu hatırlatıldı.

Öte yandan, tüm cihazların elektrik şebekesinden bağlantısının kesilmesinin sağlanması gerektiğine dikkat çekildi. Cep telefonları için hızlı ve kablosuz şarj istasyonlarının da enerji tükettiği doğrulandı.

PC ve TV için Ekran Parlaklığını Azaltın Önerisi

Bilgisayar veya TV açıldığında ekran parlaklığı azaltılarak tüketimin azaltılabileceği belirtildi.

Çamaşır makinesinin daha az statik olduğu ve olması gerektiği kadar enerji tükettiği gösterilmiştir. Çamaşır makinesi gibi, bulaşık makinesinin de eko modunda en fazla enerji tasarrufu yaptığı belirtildi.

Almanya'da evde enerji tasarrufu yapmanın yolları #2'de listeleniyor

“Ellerinizi soğuk suyla yıkarsanız 45 Euro tasarruf edebilirsiniz”

Aynı haberde, “70 metrekarelik bir dairenin kiracısı olarak ellerinizi soğuk suyla yıkarsanız 45 Euro’ya kadar tasarruf edebilirsiniz. Su miktarını azaltmaktan zarar gelmez: Duş almak yerine duş alan kiracılar tasarruf edebilir” 65 Euro’ya kadar Ve kafa kullananlar 65 Euro’ya kadar tasarruf edebilir.Enerji tasarruflu duş 250 Euro’ya kadar tasarruf sağlar.

Su ısıtıcısını istediğiniz kadar doldurun

Bir su ısıtıcısında kaynar su, ocakta kullanacağınız enerjinin yüzde 50’sine kadar tasarruf sağlayabilir. Ayrıca, su ısıtıcısını gerçekten ihtiyacınız olduğu kadar doldurmak da mantıklıdır. Enerji tüketimi su miktarına bağlıdır.

Mutfak, yatak odası ve oturma odası için derece önerileri

Alan ısıtma, evdeki enerji tüketiminin en büyük kısmını oluşturmaktadır. Enerjinin yüzde 70’inden fazlası bunun için kullanılıyor. Mutfakta veya yatak odasında yaklaşık 18 derece yeterliyken, oturma odasında 20 ila 21 derece uygundur. Veriler dahil edilmiştir.

Almanya'da evde enerji tasarrufu yapmanın yolları #3'te listelenmiştir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın