medyauzmani.com

Almanya Dışişleri Bakanı Barbock, İran’a yaptırım çağrısında bulundu


Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Barbock, protestoları bastırmak için şiddet kullanması nedeniyle İran’a yaptırım çağrısında bulundu.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle tutuklanmasının ardından yaşamını yitirmesinin ardından başlayan protestolar Avrupa’nın da gündeminde.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena BarbockAlman haber ajansı dpa’ya konuyla ilgili açıklama yaptı.

Barbockİran’da barışçıl protestoları ölümcül şiddetle bastırma girişiminin cevapsız kalmaması gerektiğini belirtti.

İran’a yaptırım uygulanmalı

Bu konunun Avrupa Birliği içinde hızla ele alınmasını ve olaylar hakkında sonuca varılmasını talep eden Barbock, Benim için bu, sorumlulara yaptırım uygulanmasını da içeriyor.” İfadeyi kullanın.

Barbock, kadın haklarının toplumun durumu için önemli bir kriter olduğunu vurgulayarak, “Bir ülkede bir kadın güvende değilse, kimse güvende değildir.” Değerlendirdi.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Christian Wagner, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında İran’ın Berlin büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını bildirdi.

İran’da protestoların başlangıcı

“Ahlak polisi” olarak bilinen Ershad devriyeleri tarafından 13 Eylül’de Tahran’da gözaltına alındıktan sonra komada hastaneye kaldırılan Emini’nin 16 Eylül’de ölümü ülkede infial yarattı.

Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Skies’daki cenazesinin ardından Tahran’da ve ülkenin batısındaki şehirlerde protestolar patlak verdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Barbock İran'a yaptırım çağrısında bulundu

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın