medyauzmani.com

Acı ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? acı çekmek ne demek?


Türkçe bu kadar zengin bir dil olduğu için bir kelimenin birden fazla anlamı olabilir. Bu kelimelerden biri de ıstırap kelimesidir. Acı çeken kelimesi genellikle acı çeken kişi veya kişileri ifade etmek için kullanılır.

Acı çekmek nedir?

Acı kelimesi edebiyata eski yıllarda girmiş bir kelimedir. Çok eski zamanlardan beri kullanılan ıstırap kelimesinin anlamı iki farklı şekilde açıklanmaktadır. Sıkılmak kelimesinin anlamları ise şu şekildedir:

Bir olay hakkında kötü hissetmek

– Sıkılmış, üzgün, kırgın, sefil, kibirli

TDK Sözlüğü’nün anlamı nedir?

Saygısızlık Arapça kökenli bir kelimedir. Eziyet kelimesi de ıstırap kelimesinden türemiş bir kelime olup, hissedilen acı ve üzüntü anlamına gelmektedir. Aşağılayıcı kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüklerindeki anlamı şöyledir:

– Acı çekmek ve acı çekmek

Muzdarip kelimesinin yerine Türkçe İzdırap kelimesi de kullanılabilir. Ancak ızdırap kelimesi Arapça kökenli olmasına rağmen dilimize de yerleşmiş ve birçok yerde kullanılan kelimeler arasındadır. Enfekte kelimesi ile örnek bir cümle şu şekilde verilebilir:

– Üç gündür bu baş ağrım vardı.

acı çekmek ne demek?

Acı çekmek kelimesinin yanı sıra, acı çekmek veya ıstırap çekmek gibi terimler de oldukça sık kullanılır. Istırap, herhangi bir durum karşısında mağdur olmak veya ıstırap çekmek anlamında kullanılmaktadır. Bu anlamda bir cümle içinde kullanılabilir.

Bununla birlikte, acı çekme terimi de oldukça sık kullanılmaktadır. Acı çekmek, bir kişinin herhangi bir nedenle başka birini zor durumda bırakması veya herhangi bir nedenle mağdur etmesi demektir. Bu anlamda bir cümle içinde kullanılabilir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın