medyauzmani.com

ABD: “İran Mojer-6 insansız hava aracı Erbil’e doğru vuruldu”


ABD, İran’ın Kuzey Irak’taki saldırılarında kullanıldığına inanılan bir insansız hava aracını düşürdü. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, İran’ın kuzey Irak’taki saldırılarını kınadı ve “bu tür ayrım gözetmeyen saldırıların masum sivilleri tehdit ettiğini ve bölgede zor kazanılmış istikrarı tehlikeye attığını” söyledi.

Saldırılar sırasında ABD güçlerinde can ve mal kaybının olmadığı belirtilen açıklamada, “Yerel saatle yaklaşık 14.10’da ABD güçleri Erbil’e doğru ilerleyen İran’a ait Mojer-6 İHA’sını düşürdü. Bölgedeki Merkez Komutanlık kuvvetlerine bir tehdit. Açıklamada ayrıca, ABD güçlerinin Irak hükümetinin daveti üzerine, tavsiye ve yardım sağlamak ve ortak güçlerin terör örgütü IŞİD’in kalıcı yenilgisini sağlamasını sağlamak için Irak’ta faaliyet gösterdiği belirtildi.

Öte yandan İran, Kuzey Irak’ta Komily ve İran Kürdistan Demokrat Partisi’nin ayrılıkçı örgütlerinin merkezlerini hedef alarak düzenlediği saldırılarda 9 kişiyi öldürdü, 32 kişiyi de yaraladı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın