medyauzmani.com

ABD davası! 22 yıl sonra yeni bir karar alındı


1999 yılında ABD’nin Maryland eyaletinin Baltimore kentinde 18 yaşındaki kız arkadaşı Hye Min Lee’yi öldürmekten 2000 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Adnan Syed hakkındaki tüm suçlamalar düştü. Syed’in avukatı Erica Sutter yaptığı açıklamada, “Adnan Syed sonunda özgür bir adam oldu” dedi ve Syed’in masum olduğunu ve işlemediği bir suçtan dolayı yıllarca hapis yattığını belirtti.

Savcıların, bir yıllık yeniden soruşturma aşamasında Lee’nin cinayetiyle ilgili iki olası şüpheliyi daha ortaya çıkarması üzerine, Baltimore Bölge Yargıcı Melissa Fein, soruşturmayı yürüten savcıların talebini değerlendirdi ve davayı yeniden gözden geçirmeye karar verdi.

Syed’in tüm itirazları reddedildi.

Hapse girdiğinde 19 yaşında olan Syed, her zaman masum olduğunu iddia etti ve kız arkadaşı Lee’yi öldürmedi ve son 20 yıldır yaptığı tüm dilekçeler reddedildi.

Savcılar, cinayeti araştıran baş tanığın ve müfettişin güvenilmez olduğuna hükmetmişti.

Savcılar soruşturmalarını tamamladıktan sonra mahkemeye, 42 yaşındaki çocuğun masumiyetini savunmadıklarını, ancak artık “mahkumiyetin adilliğine” güvenmediklerini ve en azından Syed’in yeniden yargılanması gerektiğini söylediler. Savcılar, isimlerini açıklamadıkları iki potansiyel şüpheli hakkında yeni bilgiler bulduklarını ve şüphelilerin kimliğinin polis tarafından bilindiğini, ancak yasa gereği mahkemeye açıklanmadığını söyledi. Savcılar, Syed’in cep telefonu verilerine dair şüphe uyandıran yeni bilgiler bulduklarını söyleyerek cinayeti araştıran baş tanık ve müfettişin güvenilmez olduğunu belirlediler.

Cinayet podcast’e dönüştü

Söz konusu konu, 2014 yılında Chicago merkezli radyo istasyonu WBEZ tarafından hazırlanan bir podcast “dizisi” ile dünya çapında ilgi görmüştür. Podcast bölümleri dinleyiciler tarafından 340 milyondan fazla kez indirildi.
Öte yandan Woodlawn Lisesi öğrencisi olan Lee’nin cesedi Baltimore’daki Laken Park’ta gömülü halde bulundu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın