medyauzmani.com

57 Suriyeli daha Esenyurt’a gönderildi


Gönüllü geri dönüş projesi kapsamında 57 Suriyeli daha Hatay ve Kilis sınır kapılarından ülkelerine gönderildi.

Esenyurt Belediyesi’nin 2018 yılında başlattığı “gönüllü geri dönüş” projesi çerçevesinde Suriyelilerin ülkelerine dönüşleri devam ediyor…

Dördüncü konvoyda 35’i çocuk 57 Suriyeli daha Hatay ve Kilis sınır kapılarından ülkelerine gönderildi.

Türkiye’de uzun süre kalan mülteciler, burada kaldıkları süre boyunca mutlu olduklarını söyleyerek kendilerine teşekkür etti.

Türkiye’de vedalaşmaya gelen yakınları, gözyaşlarıyla ayrılanlara veda etti.

Veda törenine katılan Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Visel Pal, “Her vatandaşın doğduğu ülkede yaşaması gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

“Devletten ve halktan memnunuz ama son zamanlarda hayat biraz zorlaştı”

İHA Haber’e göre; Ablasını uğurlamaya gelen Suriyelilerden biri şu sözleri kaydetti:

“Türkiye’de hayat iyi gidiyor, çalışıyoruz, işimizin başındayız. Devletten ve insandan memnunuz ama son zamanlarda hayat biraz zorlaştı. Şimdi Afrin’e gidiyoruz, zaten Türk kontrolünde. Geri dönemeyiz çünkü diğer bölgeler zaten sıkıntılı. 2013’te Türkiye’ye geldim ve o zamandan beri ülkeme dönemedim. Ülkemi çok özlüyorum.”

Esenyurt’ta 57 Suriyeli daha sınır dışı edildi Video

57 Suriyeli daha Esenyurt'a gönderildi #1

“Umarım her şey bu kadar pahalı değildir.”

ANKA Haber’e göre; Suriye uyruklu Liman Abdelaziz şunları söyledi:

“Suriye’de de hayat iyi değil. Savaş var. Burası da güzel ama şu anda hayat çok pahalı. Kira nasıl, meyve sebze herşey çok pahalı. Umarım her şey bu kadar pahalı değildir. ”

“İş bulamıyoruz, bu yüzden herkes gidiyor”

Ablasını uğurlamaya gelen Nazmi Davud, Kız kardeşimin kocası hastaydı. Burada çalışamazsın. Suriye’ye ailesinin yanına döndü. Geçimlerini sağlayamadıkları için Suriye’ye döndü. Bunu aşmayı başardık, ama şimdi yapamıyoruz. İş bulamıyoruz, bu yüzden herkes gidiyor.” İfadeler kullanın.

Esenyurt'ta 57 Suriyeli daha sınır dışı edildi #2

“Ülkeme döndüğüm için çok mutluyum”

Ömer Rist ise, “On yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Burada geçim kaynağımız yok. Burada çalıştık, yorulduk ve yaşayamayız. Şimdi ülkemize dönüyoruz. Okuyamadım çünkü okuyamadım. imkanım var. Çalışmak zorundaydım. Ülkeme döndüğüm için çok mutluyum.” dedi.

Esenyurt'ta 57 Suriyeli daha sınır dışı edildi #3

“3 bin 500’e yakın Suriyeli misafir gönderdik”

Pal, şu ana kadar 3 bin 500’e yakın Suriyelinin ülkesine gönderildiğini belirtti. “Yaklaşık üç yıldır Suriyeli misafirlerimizi gönüllü olarak Esenyurt’a iade ediyoruz. Pandemi sürecinde bir süre ara vermek zorunda kaldık. Tekrar göndermeye başladık. Şu ana kadar 3.500’e yakın Suriyeli misafir gönderdik. Esenyurt’ta bulunan Suriyeli misafirlerimiz, belediyemizin göçmenlik birimlerine gönüllü olarak başvurularını yapmaktadırlar. İlçe göçmenlik dairesinden izinler alıyoruz, araç desteği ve diğer ihtiyaçları sağlıyoruz. Her vatandaşın doğduğu ülkede yaşaması gerektiğine inanıyoruz. Zorlayıcı nedenlerle ülkemize geldiler. Tabii ki, burada yapışmak kolay değil. Doğru olan, ülkelerine geri dönebilmeleridir. Biz de doğru bir proje yapıyoruz.” dedi.

Esenyurt'ta 57 Suriyeli daha sınır dışı edildi #4

Esenyurt'ta 57 Suriyeli daha sınır dışı edildi #5

Esenyurt'ta 57 Suriyeli daha sınır dışı edildi #6

Esenyurt'ta 57 Suriyeli daha sınır dışı edildi #7

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın