medyauzmani.com

29 Ekim resmi tatil mi? 29 Ekim 2022 nedir?


Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bu yıl haftasonuna denk gelen 29 Ekim’de gerçekleştirilecek. Cumhuriyet’i kutlayacak binlerce kişi birbirinden farklı mesajlar paylaşacak. Kamu kurumlarında o gün işlem yapılabilir mi?

29 Ekim resmi tatildir, Cumhuriyet Bayramı hangi gün gelir?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle her yıl resmi tatildir. Bu yıl Cumartesi 29 Ekim 2022 tarihinde resmi tatil nedeniyle kamu kurumları kapalı olacaktır. Kapatılan kurumlar arasında bankalar, okullar, noterler, postaneler, telgraf, telefon, nakliye ve devlet daireleri yer alacak.

Cumhuriyet Bayramı’nın Önemi

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl Cumhuriyet yönetiminin TBMM’nin ilan edildiği 29 Ekim 1923 anısına kutlanan milli bir gündür. Bu önemli gün resmi tatildir ve etkinlikler düzenlenmektedir. 29 Ekim’de stadyumlarda ve farklı alanlarda.

29 Ekim 1923’te TBMM, Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nda (1921 Anayasası) yaptığı değişiklikle hükümet şeklini cumhuriyet ilan etti.

2 Şubat 1925’te Dışişleri Bakanlığı (Dışişleri Bakanlığı) tarafından hazırlanan bir kanun teklifinde 29 Ekim’in tatil olması önerildi. Bu öneri, Meclis Anayasa Komitesi tarafından gözden geçirildi ve 18 Nisan’da karara bağlandı. 19 Nisan’da teklif Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edildi. 628 sayılı bu Kanun ile 29 Ekim 1925 yılından itibaren yurt içinde ve yurt dışında bayram olarak kutlanmaktadır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın