"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bakan Çavuşoğlu: Amacımız Zelensky ile Putin’i yakınlaştırmak

[ad_1]

Bakan Çavuşoğlu: Amacımız Zelensky ile Putin'i yakınlaştırmak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Japonya ile temaslarını sürdürüyor. Bakan Çavuşoğlu, Ulusal Basın Kulübü’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu, eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin ölümünün herkesi derinden üzdüğünü belirterek, “Sayın Abe, Türkiye-Japonya ilişkilerine, özellikle stratejik ortaklığımızın kurulmasına büyük katkılarda bulundu. Onu her zaman bir dost olarak hatırlayacağız. “

Tarihin akışının hızlandığı bir dönemdeyiz. Belirsizlik çağı olarak adlandırabileceğimiz bir dönemdir. Bakan Çavuşoğlu, “Bu dönemde değişimi yakından takip etmek, iyi analiz etmek, değişime ayak uydurmak ve kendimizi anlamak zorundayız” dedi ve “Orta Avrupa’da savaş devam ediyor. Bu savaş küresel dinamikleri de etkiliyor. büyük güçler yoğunlaştı ve görüyoruz ki bu çatışmanın yansımaları birçok yerde hissediliyor Tayvan’daki gerilimler Asya-Pasifik bölgesinde istikrarı tehdit ediyor Bölgede yeni siyasi, askeri ve ekonomik gruplaşmalar ortaya çıktı. çok kutuplu dünya Türkiye, Japonya, Hindistan ve Brezilya gibi çeşitli aktörlerin aldığı pozisyonlar tüm dünya için önemlidir.Günümüzde Asya’nın yeniden ortaya çıkması elbette küresel dengeleri değiştirmektedir.Pandemi,iklim değişikliği,göç,terörizm,enerji ve gıda krizleri insanlığın ortak sorunudur. Ne yazık ki mevcut uluslararası sistem bunlara cevap verememektedir. Kurallara dayalı düzenin ne olduğu konusunda bile bir fikir birliği yoktur ki bu sorunların çözümü her zaman bu sorunların çözümü olarak olmuştur. Dayanışma yerine rekabet sisteme hakim olmaya başladı.Salgın döneminde rekabeti burada gördük, herkes koruma malzemelerine el koydu ve göç konusunda da aynı şekilde görüyoruz. “.

Yoğun çabaları artırmak için birlikte çalışıyoruz”

Böyle zamanlarda sağduyuya, diyaloga ve diplomasiye önem veren aktörlere ihtiyaç olduğunu kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Biz Türkiye olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. Küresel bir aktör olarak aktif bir dış politika izliyoruz. Aktif politikamız Ukrayna, Bosna Hersek, Kafkaslar, Libya ve Suriye gibi konularda.” Tüm dünyanın yararına sonuçlar veriyor. Tahıl anlaşması, esir değişimi ve Zaporizhia nükleer santrali gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Şimdi Birleşmiş Milletler ile ortaklaşa Ukrayna ve Rus gübrelerinin dünya pazarlarına ulaştırılması için yoğun çaba sarf ediyoruz.Krizler karşısında sert ve yumuşak güç unsurlarını dengeli bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Komşu Suriye olarak insani yardımda ve siyasi süreçte kritik bir oyuncuyuz ve gerektiğinde teröre karşı sert güç kullanıyoruz.

Çavuşoğlu, “Hem Doğu’yla hem de Batı’yla konuşabilmek bizim için önemli bir değer. Bir NATO üyesi ve AB üyeliği adayı olarak Rusya ile makul ilişkiler kurabilen ender aktörlerden biriyiz. “dedi.

“Dünya yeni bir çağın eşiğinde”

Bakan Çavuşoğlu açıklamasına şöyle devam etti:

“Orta Asya’daki Türk Devletleri Teşkilatı ile bölgesel barış ve entegrasyonda öncü rol oynuyoruz. Asya açılımımızla Asya ile ilişkilerimizi bir kez daha derinleştiriyoruz. Örneğin aramızda uzun mesafe olmasına rağmen Japonya ile ilişkilerimiz ciddi anlamda derinleşiyor. çok derin ve güçlü 132 Yıl önce Ertuğrul Fırkateyn faciasında Japonya şehitlerini saygıyla anıyoruz, onun hatırasına sarılarak dostluğumuzun temellerini atıyoruz, dünya yeni bir çağın eşiğinde. küresel kriz fırsata dönüşüyor.Bunun için en üst düzeyde siyasi irade var.Bu görüşmeden sonra Bakan Hayashi ile görüşeceğiz ve stratejik ortaklığımızı güçlendirmek için atabileceğimiz adımları tartışacağız.Özellikle savunma sanayii ve görüyoruz ki enerji, bilim ve teknoloji alanlarında büyük potansiyel var.Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nı şimdi sonuçlandırmamız gerekiyor.Böylece tedarik zincirlerindeki değişiklikleri Türk ve Japon şirketleri için fırsata çevirebiliriz.Asya’daki bölgesel bölgeler, Orta Asya, Kafkasya, Ortadoğu ve Afrika ortak gündemimizde.

Bakan Çavuşoğlu, 2024 yılında Japonya ile diplomatik ilişkilerin kurulmasının yüzüncü yıl dönümünün kutlanacağını belirterek, “Bayrağımıza ay, Japon bayrağına güneş birlikte yazıldığında, Japonca parlıyor demektir. bu kriz ve belirsizlik dönemi, bir gelecek bizi daha parlak bir gelecek bekliyor.”

‘Ateşkesten daha umutluyduk’

Bakan Çavuşoğlu, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın sona erdirilmesiyle ilgili bir soruya yanıt olarak, “Aslında bu soruya cevap vermek zor. Mart sonunda İstanbul’da bir araya geldiklerinde hem Ukrayna hem de Rusya savaşı bitirmekten daha umutluydu. savaş ve o, ateşkes ateşkes.Bu noktada her iki taraf için sahada yeni gerçekler var ve zorluklar var.Özellikle Ukrayna için hassas konular var.Çünkü işgal edilen topraklar Ukrayna’nın toprakları.Tabii ki. , taraflar masaya zayıf noktada oturmak istemiyorlar.Savaşı nasıl bitirebiliriz?Nasıl ateşkes olur?Kazanan yok deriz.İki taraf bunu gerçekten anladığında daha olasıdır. Müzakere masasına dönmek için, tabii ki, “Adil bir barış olmalı, özellikle Ukrayna için. Çünkü daha önce de söylediğim gibi işgal altındaki topraklar Ukrayna’ya aittir. Bu nedenle, adil bir barış tesis edilmelidir. Bu başarılmalıdır.”

“Cumhurbaşkanımız hem Zelensky hem de Putin ile görüşecek”

Bakan Çavuşoğlu, savaşı bu iki ülkeden uzakta sürdürmek isteyen aktörlerin olduğunu da sözlerine ekleyerek, “Bu aktörlerin de ikna edilmesi gerekiyor. Türkiye olarak umudumuzu yitirmedik, yoğunlaşma çabalarımızı sürdüreceğiz. Cumhurbaşkanımız” dedi. Hem Zelensky hem de Putin olmak üzere her iki liderle de görüşmeler yapacak Amacımız iki lideri bir araya getirerek kararların iki lider düzeyinde alınmasını sağlamak.”

Çavuşoğlu, “Özellikle Batı’da savaşın devam etmesini isteyen ülkeler var” dedi ve açıklamasına şöyle devam etti:

“Savaşın devam etmesi halinde Rusya’nın stratejik olarak yenileceği veya daha da zayıflayacağı inancıyla. Bunun bedelini önce Ukrayna ödüyor. Bunun bedelini tüm dünya ödüyor. Savaşın bir an önce bitirilmesi herkesin çıkarınadır.”

“Ukrayna’da erkekler için en popüler isim”

Bakan Çavuşoğlu’na Türk İHA’ları sorulduğunda, “Ürettiğimiz İHA ve SİHA’lar şu anda dünyada üretilen en iyi ürünler arasında. İlk sırada geliyor. Libya’da Trablus’un işgalini önleyen Türk SİHA’ları. Savunma sanayii alanında olduğu kadar sahada da işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz. Önümüzdeki günlerde savunma ve güvenlik sektörü ile ilgili istişarelerimizi de gerçekleştireceğiz. Japonya İHA veya diğer savunma sanayi ürünleri almak isterse, diğer Asya ülkeleri Şu anda Malezya ve Endonezya başta olmak üzere çok ilgileniyorlar.Ülkeler savunma sanayi ürünlerimize yoğun ilgi gösteriyor.Sözleşmeler imzalandı.Japonya’nın bu alandaki ihtiyacını karşılamaktan memnuniyet duyuyoruz.Ayrıca İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri’nin teknolojisi Gelişmiş.Hiçbir ülke yarışmıyor Kendi teknolojimizi geliştirmeye çalışıyoruz ama dünyada bizim SİHA’mız çocuklarına isim verilen başka bir SİHA yok Onun için şarkılar besteledi Doğan erkek çocukların en popüler ismi Bayraktar için şarkılar bestelendi Ukrayna’da bugün Bayraktar.”

Bakan Çavuşoğlu, referandumla ilgili bir soruya cevaben, “Denge politikası izliyoruz, iki tarafla da iyi ilişkilerimiz var, her iki tarafla diyaloğumuzu sürdürüyoruz ve aynı zamanda ilkeli bir duruş sergiliyoruz. Uluslararası hukuku savunuyoruz – Kurallara dayalı bir sistemi savunuyoruz, Montrö’ye sıkı sıkıya bağlıyız. Türkiye bu saldırganlığı savaş olarak tanımlayan ilk ülkeydi, tanımadığımızı ve reddettiğimizi açıkça belirttik ve sonunda takip ediyoruz. dengeli ve ilkeli bir politika.Kırım’ın yasadışı ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı her fırsatta vurguluyoruz.Bunu Rusya’ya da söylüyoruz.Kherson gibi Rusya’ya ilhak bölgelerinde.Bu konudaki endişemizi teyit ettik ve uyguladık, Kırım’ın ilhakını tanımadığımız gibi tanımayacağımızı da açık açıklamamızda belirttik.”

Bakan Çavuşoğlu, “Türk Dışişleri Bakanı olarak stratejik ortağımız Japonya’nın politikalarını tanımlamayacağım ancak Japonya’nın güvenliğine ve istikrarına önem veriyoruz. Japonya’nın dünya barışına katkısını önemsiyoruz. İnsani yardımda lider olduğunu biliyoruz. Ayrıca diğer Japon yumuşak gücü kalkınma projelerine her anlamda destek veriyor Bölgemizdeki göçmenlere de ciddi destek ve katkı sağlıyor kendisine ayrıca çok teşekkür ediyoruz. Japonya’nın güvenliği ve biz de Kuzey Kore’nin füze denemelerinden rahatsızız.Güvenliği ile ilgili tedbirler almak Japonya’nın doğal hakkıdır.Japonya’nın krizlerin ve sorunların çözümünde diplomasiyi ön plana aldığını görüyoruz ve bu sert gücün ne olduğunu görüyoruz. Burada önemli olan yumuşak gücü yerinde ve dengeli kullanarak akıllı bir güç olmaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’in bir an önce savaşı bitirme fikrine sahip olduğuna ilişkin açıklamaları hakkında Bakan Çavuşoğlu, “Aslında iki liderin görüşmesiyle artık ateşkes söz konusu olabilir. Sayın Putin ile görüşecek. Zelensky, Cumhurbaşkanımız ile her görüşmesinde müzakere masasına gelmeye hazır olduğunu ve müzakere masasına geri dönmek istediklerini söylüyor.Cumhurbaşkanımız da bunu röportajda doğruladı.Aslında kendisi de dönmek istediğini söyledi. Ama savaş uzadıkça daha karmaşık ve zordu. Dönebileceklerini söyledi. Tabii ki yeni koşullar olduğunu da söylüyorlar.”

Bakan Çavuşoğlu açıklamasına şöyle devam etti:

“Türkiye olarak doğu-batı eksenindeki herkesle ilişkilerimizi geliştirmek istediğimiz bir ülkeyiz. Ve ekonominin gücü Asya’ya doğru kayıyor. Asya girişimimiz ile yine kapsamlı bir yaklaşımla Asya’ya dönüyoruz. Biz de bir Avrupa ülkesiyiz.NATO üyesiyiz.Birçok Avrupa-Atlantik örgütünde önemliyiz.Üyeyiz.Üyeyiz.Ama köklerimiz de Asya’da.Asya ile ilişkilerimizi geliştirmek bizim doğal hakkımızdır. hem siyasi hem de ekonomik etki geliştirmek.Birçok ülke ve uluslararası kuruluşun Orta Asya’ya olan ilgisinin arttığını görüyoruz.Bazı Orta Asya ülkeleri ve Çin’in Komşu ülkeleri olduğunu biliyorsunuz. Diğer aktörler de Orta Asya ülkeleriyle ilişkilerini C5+Japonya, C5+Kore, ABD, Avrupa Birliği gibi formüllerle geliştirmeye çalışıyorlar.Bunu normal karşılıyoruz.”

Bakan Çavuşoğlu, tahıl anlaşmasına değinerek, “Hububat anlaşması sorunsuz ilerliyor. Dün itibarıyla 231 gemi Ukrayna limanlarından ayrıldı, toplamda 5,2 ton tahıl ürünü farklı ülkelere gitmek üzere Ukrayna’dan ayrıldı. İstanbul’da koordinasyon merkezi, gübre ihracatını kolaylaştırma anlaşması var, bu anlaşmanın da sorunsuz işlemesi gerekiyor, bu ürünler aslında yaptırım listesinde yok ama gemilerin limanlara yanaşması ve hizmet alması konusunda bazı tereddütler ve sorunlar yaşandı. , sigorta ve ödemeler.Bu sorunların olmayacağını ABD’den açıklamaları gerekiyor Hem AB’den hem de AB’den gördüğümüz gibi olmayacak.Ukrayna’da da Rus amonyumu var ve ihracat için BM ile çalışıyoruz Avrupa’daki bazı limanlar aracılığıyla bir toplantı yaptık.Uçta şu anda buna odaklanmış durumdayız.Dünyanın hem Ukrayna’dan hem de Rusya’dan gübre ihracatına ihtiyacı var.Dolayısıyla bu ihtiyacı karşılamak için her ülkeden ürün ihraç edilmesi gerekiyor. sorunlar. ”

[ad_2]

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

                                                                                                                                                                                                                                   .
istanbul escort deneme bonusu veren siteleruetds masal oku
panel çit tiktok takipçi alma Sohbet sitesi Sohbet odaları Mobil sohbet İstanbul kamera sistemleri kredi danışmanlık şirketi kaynak makineleri tenis kursu