"Enter"a basıp içeriğe geçin

Avrupa’ya gaz sevkiyatı için merkez Trakya

[ad_1]

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, “Türkiye’yi gaz merkezi yapalım” söylemine karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili çalışmaların başladığını açıkladı.

Rusya Devlet Başkaı Vladimir Putin, Türkiye’nin gaz merkezi olması için bir teklifte bulunmuştu.

Türkiye’nin enerji güvenliği ve Avrupa’ya tedarikte önemli bir merkez olma özelliği taşıma özelliği taşıdığını vurgulayan Putin’den sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konu üzerinde çalışmalar için talimat verdiklerini duyurmuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamada çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağı belirtilmişti.

Avrupa’ya gaz sevkiyatı için merkez Trakya

A Haber canlı yayınında gündemi değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğalgaz için en yakın merkezin Trakya bölgesi olduğunu işaret etti.

Erdoğan, Trakya bölgesinden Avrupa’ya dağıtımın yapılmasının daha mümkün olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa’ya gaz sevkiyatı için merkez Trakya – Video

En yakın merkez olarak şu an itibarıyla Trakya bölgesi görülüyor ve oradan çıkış ve Avrupa’ya dağıtımını yapmak mümkün olacak

“Gaz merkeziyle ilgili olarak sayın Putin ile yaptığımız görüşmeden sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız kapsamlı bir çalışmayı yapıyorlar. En yakın merkez olarak şu an itibarıyla Trakya bölgesi görülüyor ve oradan çıkış ve Avrupa’ya dağıtımını yapmak mümkün olacak. Arkadaşlarımız çalışma başlattı. Zaten biz uzun zamandır enerji merkezi olma yolunda adım atıyoruz. Merkez olmak için tek kaynak yeterli olmaz. Bunu dağıtmak gerek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları ise şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akkuyu nükleer santralini açacağız VİDEO


Sinop’a yeni nükleer tesis

“Almanya yenilebilir enerjiye geçeceğiz demişti. Nükleer enerjilerimiz devrede tutma gayreti içersindeyiz dediler. Kömür santralini kapatıyoruz dediler. Dedim ki yanlış yapıyorsunuz. Doğal gaz kriziyle birlikte Almanya yeniden termik santralle döndü. Biz ise hepsini yapıyoruz.”

“Akkuyu nükleer santralini açacağız”

“Bizde hem termik santralimiz var hem 2023’ün sonlarında Akkuyu Nükleer Santrali’ni açacağız. Sinop’ta yeni bir 4 üniteli nükleer santral açacağız. Bunların her birinden yüzde 10 enerji temini sağlayacağız. Akkuyu bize 4800 megawatt enerji sağlayacak.”

TOGG satışa sunulduğunda rekabetçi olacak

“Her şeyden önce orası fabrika. Birileri diyordu da fabrika nerede diye. Togg burada üretilecek. Togg’daki tüm işçilerle, mühendislerle resim çektirdik. Ardından fabrikayı gezdik. Fabrikada her şey robotik. Tüm kaynak sistemleri robotik işlemlerle yapılıyor. İnsan bunu görünce iftihar ediyor. Rabbim bizlerle bunu nasip etti. Tabi fiyat falan şimdiden başladılar sormaya. Biz de diyoruz ki Togg satışa sunulduğunda rekabetçi olacak. Piyasaya çıktığı anda kendi sınfındaki araçlarla mücadele edebilecek. Mart ayında yollara çıkmadan önce fiyatını tespit edeceğiz. Şimdi bunu söylemek çok yanlış olur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa ya gaz sevkiyatı için merkez Trakya #1

“İşte fabrika işte otomobil”

“Ben bu zatı muhatap almaktan utandım ancak onda utanma yok. Ortağı da öyle. Fabrika nerede? diyor. İşte fabrika. Otomobil nerede? diyor. İşte otomobil. Muhalif liderlerden de açılışa katılanlar vardı. Her ne kadar ikisi gelmediyse de ortağın bir elemanı oradaydı. Muhalif medyadan da orada olup takip edenler vardı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İşte fabrika işte otomobil – Video

“Aliyev’den TOGG teklifi geldi”

“İlham Aliyev’den teklif geldi. 1 araba o istedi. 1 tanesi ben makam aracı olarak kullanacağım 1 tanesi de daireye alacağım dedi. Rengi konuşmadık. Ancak bugünkü telefon görüşmesinde bu teklifini iletti. Araç olduğu yerde dönüyor. Ama döndüğünün farkında değisin. Bizim hanım o noktada şaşırdı. Orada aşırı süratli gitmedik ancak daha önce bir test yapmıştım o testte 160 km/h’a çıkmıştım. Honda ya da Hyundai’den bir beyin daha aldılar. Şu anda o iki beyin Togg’u kumanda ediyorlar. Ellerine sağlık 1300 kişi. Yakında eleman sayısı artacak. 4.8 saniyeden 0’dan 100 km/h’ye ulaşabiliyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa ya gaz sevkiyatı için merkez Trakya #2

“Vergi oranı yüzde 10 olarak belirlendi”

“2022’nin temmuz ayı ile birlikte ÖTV indirimi yapılmıştı elektrikli araçlara. Motor gücü 160 kw geçmeyen ÖTV matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli araçlar için yeni vergi oranı yüzde 10 olarak belirlendi. Bunların hepsini planlayarak yolumuza devam ediyoruz. Biz vatandaşımıza seçenekler sunuyoruz. Reklere de bir tane eksik vardı o da yeşil rengiydi. Yeşilin olmadığı bir çeşit olamaz. Çünkü Türkiye yeşiller ülkesi. Eşim refikam Emine Hanım’a sorduk o da kırmızı dedi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa ya gaz sevkiyatı için merkez Trakya #3

“Eline diline dursun bu kadar fabrika açtık”

“Biz üretemezsiniz demedik satamazsınız dedik’ demeye başladılar şimdi. Bunlara verecek cevabımız var da zamanımız yok. Eline diline dursun bu kadar fabrika açtık. Okullar, hastaneler inşa ettik. Kendisi SSK’da genel müdürken ölüleri rehine aldılar. Ölenler o feryat ederek kan revan içersinde kalan çocuğu hiç unutamıyorum. Sen busun. Şimdi diyor ki bu kadar para ödeyeceksin. Ben ekonomistim.”

“Devlet olarak çok daha karlıyız”

“Bizim şu anda yapı işlet devret ile üretilen eserlerin toplam bedelini ortaya koysan bunlara faiz ödemeye kalksan altından kalkamazdın. Ama şimdi milli bütçeye en ufak yük olmuyor. Eser ortaya çıkıyor. Taahhüt edilenden eksik olursa aradaki farkı veriyorsa. Bunların faiz hesaplarını masaya yatırdığın zaman çok daha karlısın devlet olarak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa ya gaz sevkiyatı için merkez Trakya #4

“Kılıçdaroğlu utanmadan şehir hastanelerimize laf ediyor”

“Böyle yalan, böyle körlük olamaz. Ya sen SSK’da genel müdürlük yaptın. Ben Kasımpaşa’da doğup büyüdüm. SSK Okmeydanı Hastanesi’ne muayeneye gelirdik. Oralardaki kavgalar gürültüler… Bay Kemal SSK’nın genel müdürü olduğu zamanlar hastanenin hali rezaletti. Bir arkadaşımızın eşi o hastanede doğum yaparken öldü. Ve vermediler, rehin aldılar. Bu Kılıçdaroğlu, utanmadan şehir hastanelerimize laf atıyor. Ya utan be utan. Gurur duy. Sadece şu 20 tane şehir hatanesi Türkiye’nin gurur abidesi. Pandemi bu işin en büyük sınavıydı. Biz bu yatırımları yapmamış olsaydık çok büyük hasarla çıkardık. Halen şu an bizim şehir ve devlet hastanelerde üretimlerimiz yatırımlarımız devam ediyor. Biz 4 ana unsur üzerinde Türkiye’yi yükselteceğiz dedik. Eğitim, ulaşım, sağlık ve emniyet… Biz bunlarla yola çıktık. Türkiye aynı şekilde yola devam ediyor. Türkiye altyapısı olmayan ülkeydi.”

“Dün aradım bugün tahıl koridorunu açtılar”

Putin ve Zelenski ile görüşmeyi arzu ettiğimiz anda 24 saati bulmadan görüşüyoruz. Onlardan aldığımız bilgilerle bir diğerini müzakere etme fırsatını buluyoruz. Şu ana kadar bize hep olumlu yaklaştılar. Bizlerden talepleri oldu. Biz de o taleplere olumlu yaklaştık. Rusya gibi devletin başına siz olumsuz durumlar sergilerseniz o da kendi tavrını kendini ezdirmeden koyacaktır. Size bir lider olarak saldırılsa bunu kabul etmezsiniz. Sayın Putin’in yaptığı bu. Aynı durumda kendisiyle bunları konuşurken bu yaklaşımlarımı da gördüğü için S-400 konusunda da yaklaşımımızı gördüğü için kendisi sağolsun dün aradım bugün de tahıl koridorunu açtılar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa ya gaz sevkiyatı için merkez Trakya #5

“Herkes öyle lider olamıyor, diplomasisini başarmak çok önemli”

“Kişisel ilişkiler diplomaside en önemli netice getirici adımlardır. Bunlar olmazsa netice alamazsınız. Biz sayın Putin ile bunları konuştuk. Biz bunun adına lider diplomasisi diyoruz. Herkes öyle lider olamıyor. Her şeyden önce diplomasisini başarmak çok çok önemli. Biz dün Olaf Scholz ve Putin ile görüştük.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa ya gaz sevkiyatı için merkez Trakya #6

“SSK’yı yönetemeyen cahil, Türkiye Cumhuriyetini nasıl yönetecek?”

“SSK’yı yönetemeyen bir cahil kalkıp koskaca Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl yönetecek. Elinde büyükeşehir belediyeleri var. Ne yapıyorlar orada? Çok yalancı bunlar. Ben belediye başkanıyken Tuzla ileri biyolajik tesisi kurduk. Şimdi buranın açılışını yaptılar. Bunlarda izan, insaf yok maalesef.

“Sondaj gemilerimiz son teknoloji ile donatılmış yaşlı olmayan gemiler

“Karadeniz’deki gaz keşfi bize ayrı güç katacak. Biz göreve geldiğimizde Türkiye’de ne sismik araştırma gemisi ne de sondaj gemisi vardı. Berat Bey’in enerji bakanlığı döneminde ilk sismik ve sondaj gemilerinin alımı yapıldı. Biz bu gemileri alırken kar ettik. Arka arkaya dördüncü sondaj gemileri aldındı. Bu gemiler son teknoloji ile donatılmış yaşlı olmayan gemiler.

Tuna 1 kuyusundaki çalışmalar önem arz ediyor. Karadeniz’de Sakarya önem arz ediyor. TANAP ve Maki Akım bütünleşiyor. 520 milyar metreküplük bir keşifimiz var. Bunu 2023’e yetiştermek için ekiplerimiz yoğun bir çalışma içinde. Sondaj gemileriz Kanuni ve Yavuz eş zamanlı çalışıyor. İlk etapta 10 kuyu açacağız.”

“Günlük 40 milyon metreküplük gazı sisteme vermiş olacağız”

“Sahanın tam üretime geçmesiyle günlük 40 milyon metreküplük gazı sisteme vermiş olacağız. Sakarya gaz sahası yapılan en hızlı deniz sahası olacak. Son aldığımız sondaj gemisi 12 bin metreye kadar sondaj yapabiliyor. Bu da bizim için büyük bir avantaj.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa ya gaz sevkiyatı için merkez Trakya #7

“Türkiye Cumhuriyeti devletini uyuşturucu kaçakçılığı ile cari açığı kapattığı iftirasını attılar, böyle densizlik olur mu?”

“ABD’deki bu 8 saatlik kayboluşunun gizemini yavaş yavaş aydınlığa kavuşturuyor. Kılıçdaroğlu kendisine ezberletilenleri konuşuyor. Siyasi hayatı yalan, şaibe, iftira ve çarklarla dolu Bay Kemal ülkesine ben Atatürk’ün partisiyim diyerek gizlemeye çalışıyor. Bizim silahlı kuvvetlerimize hakaret ettiler. Maalesef Türkiye Cumhuriyeti devletini uyuşturucu kaçakçılığı ile cari açığı kapattığı iftirasını attılar. Böyle densizlik olur mu? Biz terörle mücadele ediyoruz. Yaptığımız yatırımlar ortada. Utanmadan bu iftirayı atıyor. Varsa elinde bir delil çıkarsan bunu konuşursun. Yüzlerce insan uyuşturucudan içeride. Sen şimdi uyuşturucu baronlarına zemin açıyorsun. Senin içinde içenler var. Onlar ortada. AK Parti iktidarına bu yakıştırmayı yapamazsın. Güneydoğu’da yaptığımız mücadele hep uyuşturucu kaçakçılığı ile.”

“Sayın Bahçeli ile seçime gireceğiz”

“Bunlar Millet İttifakı diyerek millete ihanet ediyorlar. Onun adı millet değil illet ya da zillet. Bizim ise ‘cumhur’dan kaynaklanarak Cumhur İttifakı. Yakında o zillet ittifakı dağılacak. Ömrü fazla değil onların. Bir kere renkleri başka bunların. Ama Cumhur İttifakı olarak bizim böyle bir derdimiz yok. Türkiye Yüzyılında sayın Bahçeli ile beraberiz, Togg’un açılışında beraberiz ve beraber de seçime gireceğiz. Cumartesi Gaziantep’te açılışlar yapacağız, ayrıca kadınlar ve gençlerle bir program yapacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa ya gaz sevkiyatı için merkez Trakya #8

“CHP’li vekillerin mahkeme baskını”

“Bunlar ahlaksızlığıni kanun tanımazlığın hukuk devletini hiçe saymanın en büyük örnekleridir. Bey Kemal bunları savunuyor. Çünkü o da aynı karaktere sahip. Bunlar cibiliyet itibariyle sıkıntılı. Adalet Bakanlığı gerekli tahkikatı yapıyor. Bunların dokunulmazlığının kaldırılması gerekiyor. Atatürk’ün partisi diyerek Atatürk’ün ruhu da sızlattı bunlar. Herhalde Atatürk şu anda sağ olmuş olsaydı bunları kapının önüne koyardı. Ama Bay Kemal de bu karakter ve hukuk anlayışı yok. Biz bunun gereğini yargıya bırakıyoruz.”

“Aile yapısını bozmak, leke sürmek kimsenin haddine değil”

“Güçlü milletler güçlü ailelerden teşekkül eder. Biz bir defa kadim medeniyetimiz bir gereği olarak güçlü ailelerden oluşan bir milletiz. Bu milletin aile yapısını bozmak, leke sürmek kimsenin haddine değildir. Onun için Cumhur İttifakı olarak ailenin saygnlığını ortaya koyacağız. Aile yapımızı her türlü sapkınlıktan koruyacağız. Vatandaşlarımız yürüyüşlerle haklı taleplerini dile getirdiler.”

“Başörütüsüne anayasal güvence”

“1 metrekarelik bez parçası öyle mi Bay Kemal. Şimdi bu ara başörtülü bayanları alıp onlara rozet takıyor. Bu seçimde birkaç başörütlü aday da çıkarırsa hiç şaşırmayın. Anayasa değişkliği yapalım kaçma. Bu değişiklşi bu işi sağlama bağlayalım. Arkadaşlara gidin hepsini ziyaret edin, alın bilgileri dedik. Sayın Ecevit’in Merve Kavakçı’yı Meclis’ten atmak için yaptığı konuşmayı gördük biz. ‘Şu kadına haddini bildirin’ diyen bu değil miydi. Başörtüsü ve aile ile ilgili anaysa teklifimiz Meclis’e sevk edilme aşamasına geldi. Başörtüsünün CHP’nin takiye siyasetine malzeme olmasında kurtaracağız. Netice aldık aldık, alamazsak refarandumu konuşmamız lazım. Bakalım millet ne diyecek. Bir gece rüyasını gördü herhalde başörtü meselesini ortaya attı. Bizim artık başörtülü hakim, savcımız, valilerimiz, kaymakamlarımız var. Devletin her kurumunda başörtülü hanım kardeşlerimizi görmek mümkün. Bütün mesele yaklaşan seçimlerde ne kadar oy devşirebilirim.”

“2023 yılında milli muharip uçak hangardan çıkacak”

“Son uzun menzilli füze testimiz savunma sanayimizin geldiği yeri göstermesi açısında çok önemli. Son yaptığımız Tayfun testi Yunanları çıldırttı. Devam eden bir süreçte onun mesafisini 561 km’den daha da uzatmak istiyoruz. Atina bunun menzili içerisinde diye Yunanlıları ürkütmeyi başladı. Cenk ve Gezgin gibi daha nicelerinin müjdelerini zamanı geldiğinde vereceğiz. Bun içerinde ve dılşarıdan engellemelere rağmen savunma sanayimizi buralara getirdik. 2023 yılında milli muharip uçak hangardan çıkacak. Hürjet, Kızılelma şu anda hızla devam ediyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa ya gaz sevkiyatı için merkez Trakya #9

“Yunanistan aklını başına almalı”

“Yunanistan son dönemde Türkiye’ye yönelik izlediği tutumu kabul etmek mümkün değil. Biz de sessiz ve tepkisiz kalamayız. Laf üretmek yerine biz iş üreteceğiz. Yunanistan’ın aklını başına alması gerekiyor. Tahrik ve provokasyonlarla bir yere varamayacaklarını öğrenmeleri lazım.”

“Faizi tek haneli rakamlara çekiyoruz”

“Bizde de istimatini kaybetmiş olanlar var. Güçlendirilmiş parlamenter sistem diyorlar. Koalisyon hükümetlerinin dönemleri parlamenter sistemin uygulandığı dönemlerdi. O dönemlerde istikrar yoktu. Biz başkanlık sistemine geçine Türkiye’ye istikrar geldi. Sağlıklı bir ekonomiyle yolumuza devam ediyoruz. Bizim 5 başlığımız var. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyüme… Türkiye tarihinin en büyük büyüme dönemlerini yaşıyor. Bu konuda yarışma halindeyiz. Enflasyonu yıl başından sonra konuşacağız. Faizi tek haneli rakamlara çekiyoruz. Yatırımda kamu banlarımız teşvik edici olacaklar. Yatırımda başarılı olacağız ki istihdam artsın.”

“Krizler yönetilir ama belirsizlikler yönetilemez”

“Örneğin istihdamda ciddi bir sıçramayı yakaladık. Yarıtımla bu daha da artacak. İstihdamla birlikte üretim de artacak. Üretim ihracatı tahrik edecek. İhracatla birlikte cari fazla yoluyla büyüme. Bizim cari açığımız petrolden kaynaklanıyor. Putin ile yaptığımı görüşmelerde fiyat politikalarında daha olumlu adımlar atabileceğiz. Başkanlık sisteminde siyasi istiktar var, hızlı karar alma var, erkler arasında denge denetleme imk anı var. Bu kazanımlar bizim çok işimize yaradı. Krizleri yönetirsiniz, belirsizlikleri yönetemezsiniz. Belirsizliklere hazırlık yapmanız gerekir. Biz belirsizliklere hazırlandık, güçlüyüz, rahat konuşuyoruz.”

İsrail ile ilişkiler

“İsrail ile ilişkilerimizi seçim sonuçları ne olursa olsun ilişkilerimizi normalleştirmeyi sürdürmeyi istiyoruz. Büyükelçi atama kararı karşılıklı olarak açıklamıştık. Karşılıklı temaslar ilişkileri tüm alanlarda ilerletme düşüncemizi koruyoruz.”

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi

“Şuanda açıklanmış olan dev bir proje. Kuradan arsaları alanlar evlerini yapacaklar. Seçimden sonra da yeni bir hızla Türkiye Yüzyılına ayrı bir güç katacağız. 7 Kasım’da sona erecek arsa ve iş yeri başvurularımızın süresini inşallah 15 Kasım’a kadar uzatıyoruz.”

Blokzincir konusu

“Kripto para alanındaki gelişmeler blokzincir teknolojisindeki yenilikleri karşımıza çıkardı. Biz bu yeniliğe kayıtsız kalamazdık. Geçen hafta İstanbul’da geniş katılımlı bir heyete konuşmam oldu. Bunla ilgili çalışmaları sempozyum paneller ile geliştirelim dedik. Elon Musk ile 1 senedir görüşemedik. Bu ara Twitter ile uğraştığı için olabilir.”

“Yüzyılın işini biz 20 yıla sığdırdık”

“AK Parti Türkiye’ye 20 yıl iktidarda kalma rekorunu kırdırdı. Şu anda bunu Avrupa Birliği’nde yaşayan liderler kalmadı. Biz kendileriyle farklı mecralarda görüşme fırsatı buluyoruz. Bizimle birlikte yürüyen, bu süreç içerisinde bizimle olan dava arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Türkiye’nin hizmetine sunduğumuz her bir eserin ayrı bir anısı var. Yüz yılın işini biz 20 yıla sığdırdık. Hastanelerimizde şifa kaynağı olduk. Yollar ile uzakları yakın ettik. Konutlarla milletimize çatı olduk. İstihdam projelerimizde işsize iş olduk. Sosyal destek projesiyle fakir fukaraya aş olduk. 20 yıldır gülmeyen yüzleri güldürdük. Yaptığımız eserleri anlatmaya vakit yetmez.”

“Ayasofya’yı açmak bize nasip oldu”

“En önemlisi gençlik yıllarımın özlemi olmuştur. Gençlik mitinglerinde ‘Zincirler kırılacak, Ayasofya açılacak’ derdik. Ayasofya’yı açmak bize nasip oldu. Bunu unutmak mümkün değil. Başta hemen Yunan çıldırdı. Anadolu Yakası’na bir mühür vuralım dedik ve Büyük Çamlıca Camii’ni açtık. Oraya gelirken bir de Mimar Sinan Camii’ni yaptık. Ankara’da unutulmaz ki Melek Hatun Camii bir başka eser. Şu anda şu toplantıyı yaptığımız Küllüye yine başka eser. Bu Külliye içerisinde camisiyle, kongre merkeziyle ayrı bir inşaa oldu. Taksim Meydanı’nda Gezi olaylarında her yeri yakıp yıkanlara karşı Atarürk Kültür Merkezi’ni inşa ettik. Onun karşı çaprazında da Taksim Camii’ni inşa ettik. 2500 kişilik dev bir kongre merkezi yaptık orada. Seçim kampanyamızda Türkiye genelinde nerelerde neler yaptık milletimize ulaştırmaya çalışacağız. Milletimiz her şeyi görmüyor, bilemiyor olabilir.

Asgari ücret ve EYT mesajı

“Şu anda Vedat Bey ekibiyle birlikte çalışmalarını devam ettiriyor. Önümüzdeki ay ve yeni yıl EYT ile asgari ücretin arka arkaya açıklandığı aylar olacak. Buralardaki ücret politikası da ne durumdaysa bunları da açıklayacağız. Bunlardan en önemlisi asgari ücretin yeniden tespiti çalışması olacak. Bu çalışmayla birlikte gerek sözleşmeliler gerek EYT, yani biz 2023’e bunları açıklayarak girmiş olacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa ya gaz sevkiyatı için merkez Trakya #10

[ad_2]

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

                                                                                                                                                                                                                                   .
istanbul escort deneme bonusu veren siteleruetds masal oku
panel çit tiktok takipçi alma Sohbet sitesi Sohbet odaları Mobil sohbet İstanbul kamera sistemleri kredi danışmanlık şirketi kaynak makineleri tenis kursu